havirov10letHavířov-Šumbark - První kostel v České republice, který nese jméno zakladatele salesiánů Dona Boska, stojí už deset let v Havířově, v těsné blízkosti sídliště Šumbark. První kulaté výročí si místní farníci a zakladatelé kostela připomenou v neděli 26. 2. při mši svaté, která začíná v 10.30 hodin. Slavnostní mši svatou budou moci v přímém přenosu sledovat také diváci televize Noe. Ve vysílání se objeví sestřih archivních záběrů z 23. 2. 2002, kdy kostel a středisko posvětil biskup František Václav Lobkowicz. Na Šumbarku funguje od roku 2003 i samostatná farnost – v čele se salesiánem P. Karlem Jaškem. V roce 2010 byla požehnána také nová fara a přilehlé parkoviště s příjezdovou cestou.

Inspirace salesiány v Ostravě

Kostel Dona Boska je od svého vzniku součástí areálu šumbarského Střediska volného času Don Bosko Havířov, které nabízí dětem z nedalekých bytovek podmínky pro smysluplné trávení volného času. Denně do kroužků ve středisku
a do klubu Valdocco přichází stovka dětí a mladých. Další desítky navštěvují klub Maják ve starém Šumbarku a oratoře
v centru města, které vznikly už v roce 1993.

S myšlenkami Dona Boska a jeho výchovným systémem se celoživotně ztotožnil zakladatel střediska Jindřich Honěk st., který salesiánské dílo poznal po 2. světové válce v Ostravě, kde salesiáni působili až do roku 1950 při kostele sv. Josefa. Ostravské „Don Bosko“, jak areálu s kostelem na Vítkovické ulici dodnes lidé říkají, vrylo nesmazatelnou stopu do jeho života. „Rodinné prostředí, které tam zažíval, štěstí a přátelství mezi oratoriánama na něj měly nesmazatelný vliv,“ vzpomíná na svého otce současný ředitel střediska Don Bosko Havířov Jindřich Honěk ml. Po celou komunistickou totalitu vládl v rodině Hoňkových salesiánský duch. Jezdilo se na chaloupky a osady do Pitárné na Osoblažsku. Po roce 1989 bylo možné původně tajné aktivity svobodně rozvíjet. Začalo se pracovat s ministranty, scholou, založil se mužský pěvecký sbor a vznikla první oratoř. Nové havířovské sídliště Šumbark s velkou koncentrací dětí a mládeže přímo vybízel k rozšíření aktivit z města přímo mezi zdejší paneláky. „Začínali jsme v domku, který tady zůstal z původní zástavby a sloužil jako zázemí pro stavaře,“ vzpomíná Jindřich Honěk a dodává, že cílem rozšíření na Šumbarku bylo vybudovat nejen další prostory pro kroužky, ale také kostel sv. Jana Boska. Stejně jako zakladatel salesiánů Don Bosko budovali havířovští místní dílo z darů dobrodinců a nejrůznějších nadací. „Na stavbu střediska a kostela přispělo Kirche in Not, Renovabis a mnozí dárci z České republiky,“ vzpomíná Jindřich Honěk. Snahou místních salesiánských spolupracovníků bylo své nadšení spojit se salesiány, kteří by se v Havířově natrvalo usadili. Tento sen zakladatele se však naplnit nepodařilo. Působení salesiánů se v České republice soustředilo většinou na krajská města. Farnost Havířov-Šumbark přesto salesián vede. P. Karel Jašek SDB přišel do Havířova v roce 2003 a ujal se duchovní správy nově zřízené diecézní farnosti.

V kostele sv. Jana Boska slouží salesiánský kněz každý den mši svatou a v neděli jsou bohoslužby dvě. Ranní v 8.30
a v 10.15 – zaměřená na rodiny s dětmi. Na každou z nich přichází okolo sedmdesáti lidí. Kázání pro děti si připravuje ředitel střediska, který je současně i trvalým jáhnem. Věřící mají v kostele možnost při každé mši svaté vidět zvony, které již delší čas čekají na vyzdvižení do věže. Pověsit by se je mělo podařit do konce letošního roku.

Zájem o nejchudší mládež

Již druhým rokem působí vychovatelé střediska Don Bosko Havířov v lokalitě Starý Šumbark, kde žije početná komunita Romů. Děti a mládež z místních rodin mají od září roku 2010 k dispozici klub Maják, který se v minulých dnech pro velká zájem musel rozšířit o další místnosti. „Vnímáme to jako dobré
a požehnané. Děti, které jsou na okraji společnosti, jsou vděčné, že mají kam přijít. Problémy s nimi nemáme,“ říká ředitel Jindřich Honěk a dodává, že se řídí slovy sv. Jana Boska, který svým následovníkům vštěpoval, že v každém člověku je dobré jádro.

200 let od narození Jana Boska

Farnost v Havířově-Šumbarku se připravuje na 200. výročí od narození svatého Jana Boska, které si salesiáni připomenou v roce 2015. „Na výročí se připravujeme tříletou přípravou, která je zaměřená na poznání spirituality Dona Boska,“ připomenul Jindřich Honěk a dodal, že se ve středisku snaží s osobností světce seznámit i děti a mládež, která kroužky a kluby navštěvuje. „Plánujeme seznámit s Donem Boskem i širokou veřejnost prostřednictvím článků v místních novinách. Do roku 2015 bychom chtěli zorganizovat střediskovou pouť do Turína na místa spojená se životem a dílem tohoto světce a poděkovat přitom za 20 let střediska v Havířově, které si připomeneme již příští rok,“ dodal Jindřich Honěk.

Pin It