CvilinFotoWebPoutní chrám Panny Marie Sedmibolestné se nachází nad městem Krnovem na jeho jihovýchodním okraji - na tzv. Předním cvilínském kopci - ve výšce 439 m n.m. Cvilínská poutní svatyně je význačným duchovním centrem Slezska. Konají se zde poutě různého typu a také jiné akce spojené s rekolekcemi, setkáními mládeže a pastoračními pobyty. Věřící zde často nacházejí pokoj a smíření vyzařující z milostných obrazů Panny Marie Sedmibolestné.

Poutě začínají v neděli, která je nejlbíž svátku Panny Marie Lurdské (11. 2.), a končí na Silvestra poutí k Panně Marii, Královně míru. Hlavní pouť se koná v neděli blíže k svátku Bolestné Panny Marie (15. 9.). Mariánské svátky se slaví v neděli blíže k danému svátku. Mše sv. jsou zde ovšem slouženy každou neděli v 10.00.

Začátek prázdnin patří každoročně na Cvilíně Františkánskému setkání mládeže. Více k této akci na http://fsm.minorite.cz

Historie:

Na místě původního dřevěného kostelíka Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Bolestné byl v letech 1722-1728 postaven barokní kostel. V roce 1786 byl však z nařízení císaře Josefa II. uzavřen a určen ke zboření. Zachránili jej čtyři krnovští měšťané, kteří jej za 406 zlatých koupili. V roce 1865 zachvátil kostel mohutný požár a zničil šindelovou střechu i věže. Za dva roky byl opraven. Během válečných událostí v roce 1945 byla zničena levá věž i vzácné fresky. Pod vedením představeného minoritů P. Šebestiána Vavrečky, OFMConv, byl kostel obnoven a znovu vysvěcen v zaří roku 1947. V době komunismu bylo poutní místo spravováno diecézními kněžími. Minorité jej převzali v roce 1994.

Duchovní správa:

P. Sebastian Gruca, OFMConv.
Výletní 3, 794 01 Krnov
tel: +420 732 664 763
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://kostelcvilin.cz/

Pin It