mariahilfPförring/Německo - „Na pohřeb nenoste květiny. Ušetřené peníze pošlete na konto poutního místa Maria Hilf,“ přeje si zemřelý Mons. Adolf Alfred Schrenk, rodák z Horní Lipové na Jesenicku a štědrý donátor poutního místa Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. I přesto, že prožil většinu svého života se svými vysídlenými krajany v Německu, nikdy na svůj rodný kraj nezapomněl. Hned jak se v roce 1990 začalo hovořit o obnovení poutního místa Maria Hilf, stal se štědrým podporovatelem této iniciativy, kterým zůstal až do své smrti.

Mons. Adolf Alfred Schrenk se narodil 28. 4. 1931 v Sudetech na Jesenicku v obci Oberlindewiese/Horní Lipová/. Po 2. světové válce byl spolu se svou rodinou a dalšími rodáky německé národnosti vyhnán z rodné vesnice dne 17. 7. 1946. Transport směřoval do města Dünzing bei Vohburg/Donau, kde se rodina budoucího kněze usadila. Kněžské svěcení přijal dne 17. 3. 1957 v katedrále v Bamberku a primiční mši svatou sloužil ve městečku Pförring/Donau. Byl farářem ve farnostech Mainroth, Eckental-Forth, Bamberg und Weilersbach. Stal se duchovním otcem vysídlených krajanů a vicepostulátorem beatifikační causy sestry Kláry Fietz. Zemřel v úterý dne 15. 11. 2011 ve věku 80 let.

Rozloužení se zemřelým knězem bude ve středu 16. 11. ve městečku Pförring v 18.00 hodin na místním hřbitově a mše svatá bude sloužena od 18.30 hodin ve farním kostele. Requiem a pohřeb s uložením do hrobu bude v sobotu 19. 11. od 12.30 hodin ve Weilersbachu.

P. Adolf Alfred Schrenk v průvodu (nejblíže) na archivním snímku ze svěcení kostela Maria HilfNa otce Schrenka s úctou vzpomínají zejména lidé, kteří se po politických změnách v roce 1989 rozhodli obnovit poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. Kněz, který svá dětská léta prožil na Jesenicku, si zachoval osobní vztah k poutnímu místu, které bylo v 70. letech 20. století zničeno na příkaz komunistických funkcionářů. Když se začaly hledat zdroje na obnovu kostela a celého poutního areálu, stál Mons. Schrenk v čele těch, kdo horlivě sháněli peníze na stavbu kostela a další zvelebování poutního místa. Horlivý kněz si přeje mariánskému poutnímu místu pomáhat i po své smrti. Proto ve své závěti prosí místo květinových darů na ozdobení hrobu své blízké a přátele o zaslání finančních prostředků na konto obnovy Maria Hilf.

Kostel Panny Marie Pomocné – Maria Hilf u Zlatých Hor vysvětil dne 23. 9. 1995 olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Při slavnostní mši svaté koncelebrovali arcibiskup Giovanni Coppa, apoštolský nuncius,  světící  biskup Josef Hrdlička  z Olomouce,  polský biskup Alfons Nosol z Opole, německý rodák P. Adolf Schrenk z Weilersbachu a více než 30 dalších kněží. Slavnostní mše se zúčastnilo 12 000 poutníků ze Slezska, Moravy, Čech, Německa a Polska. Kostel byl zasvěcen P. Marii Pomocné a to právě v roce vydání encykliky "Evangelium vitae" Svatého otce Jana Pavla II. V roce 1996 byl dobudován a dne 17. srpna 1996 posvěcen klášter - poutní dům  za účasti světícího biskupa Josefa Hrdličky a asi 4 000 poutníků. Od 31. srpna 1996 se poutní místo stává součástí nové ostravsko-opavské diecéze.

Na archivním snímku je Mons. Adolf Alfred Schrenk zachycen při průvodu ke mši svaté při svěcení kostel v roce 1995. Zleva: olomoucký světící biskup mons. J. Hrdlička; apoštolský nuncius mons. G. Coppa; Ing. Arch. T. Černoušek, jáhen; opolský biskup mons. A. Nosol; otec A. Schrenk, farář ve Weilersbachu - hlavní organizátor německé finanční pomoci.

Zdroj: http://mariahilf.hyperlink.cz

Parte Mons. Adolfa Alfreda Schrenka naleznete v sekci smuteční oznámení.

Pin It