Ostrava – Na čísle 243 499 se zastavilo počítadlo návštěvnických vstupů za letošní sezónu v 39 kostelích Moravskoslezského kraje. Projekt Otevřené chrámy se postaral již posedmé v řadě o zpřístupnění hlavních sakrálních památek regionu.

michael bujnovsky cav

V projektu Otevřené chrámy je zapojen také kostel sv. Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí. Foto: Michael Bujnovský / Člověk a Víra

Hlavní sezóna projektu běžela od 1. května do 31. října. Od začátku roku se nejvíce lidí podívalo do poutního kostela na Cvilíně nad Krnovem (41 270), ostravské katedrály Božského Spasitele (35 056) nebo do dřevěné kaple na Radhošti (27 827). Celkový počet 243,5 tisíce návštěvníků znamená oproti loňsku zhruba pětiprocentní nárůst. Zvýšil se např. zájem o chrám na Cvilíně, tzv. Šikmý kostel ve staré Karviné nebo dřevěný kostelík na Prašivé v Beskydech.

„Lidé si postupně zvykají na to, že na turisticky nejatraktivnějších místech v kraji najdou také otevřený kostel s průvodcem,“ těší koordinátorku Otevřených chrámů Adélu Pánek Hudečkovou z Biskupství ostravsko-opavského. Na jednotlivých místech o otevírání kostelů pečují místní lidé a nadšenci. Příkladem je třeba kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni, která se v projektu otevřela vůbec poprvé. „Jsme rádi, že jsme mohli kapli na Gruni zpřístupnit veřejnosti. Všichni návštěvníci tuto možnost velmi kvitovali. Jeden pán nám říkal, že tu chodí již 52 let a že je to poprvé, co je kaple otevřena, a velmi děkoval za možnost návštěvy,“ hodnotí sezónu Zdislava Poláková, která kostelík otevírá se svým manželem. Zajištění průvodcovské služby v Otevřených chrámech je možné díky dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Dlouhodobě roste zájem o Cvilín – poutní místo nad Krnovem. Potvrzuje to tamní duchovní správce P. Sebastian Gruca, OFMConv: „Jen za letošní sezónu přijelo sto organizovaných autobusových zájezdů. Přibývá také návštěvníků z Polska, u kterých odhaduji stoprocentní nárůst,“ sděluje řeholník z řádu minoritů. P. Grucovi otevírání poutního chrámu leží na srdci: „Když máme zrovna zavřeno a vidím skupinu, jdu jim hned otevřít kostel. Lidé se ptají a častokrát vznikají zajímavé rozhovory. Už jsme tady měli návštěvníky i z Argentiny, Kolumbie nebo Spojených států,“ vypočítává.

„Naši průvodci se snaží nejen nabídnout zajímavou prohlídku, ale také ukázat na jiná zajímavá místa v projektu Otevřené chrámy,“ vyzdvihuje koordinátorka Pánek-Hudečková. Příkladem může být Ostrava. „Když k nám lidé přijdou, zveme je také do nedaleké katedrály,“ uvádí Jiří Groll, který provádí turisty v evangelickém Kristově kostele v Husově sadu. V Ostravě také do Otevřených chrámů patřil kostel sv. Václava v Moravské Ostravě a chrámy na Slezské Ostravě a v Mariánských Horách. Vůbec poprvé se také do Otevřených chrámů zapojila Stará Bělá s kostelem sv. Jana Nepomuckého. „Jsem vděčná také za spolupráci s informačními centry nebo třeba provozovateli Osoblažské úzkokolejky,“ hodnotí Pánek-Hudečková.

Co bude dál?

Hlavní sezóna Otevřených chrámů je u konce. Nadále ale v zimní otevírací době zůstává zpřístupněná ostravská katedrála Božského Spasitele, opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, fulnecký kostel Nejsvětější Trojice, řepišťský dřevěný kostel sv. Michaela archanděla, poutní kostel na Cvilíně a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Otevírací dobu kostelů najdete na webu www.otevrenechramy.cz.

„V ostravské katedrále Božského Spasitele je aktuálně v listopadu připravena speciální videoprojekce v oknech s tematikou českých světců. Pro děti máme v rámci projektu ŽIVÁ KATEDRÁLA přichystány pracovní listy, které ukazují, co nám ve 21. století mohou středověké postavy říct,“ zve Petra Košáková, která se o turistický provoz katedrály stará. Od 3. prosince si pak v katedrále návštěvníci mohou prohlédnout adventní videoprojekce. Čas adventu a Vánoc také mnohé kostely znova otevře při prohlídkách betlémů nebo při rozdávání betlémského světla. Jejich seznam postupně poroste na stránkách www.krestanskevanoce.cz.

Již teď se navíc připravuje další – osmý ročník Otevřených chrámů, který odstartuje zase na jaře. „Už teď víme, že se budeme muset na nějakou dobu rozloučit s frýdeckou bazilikou Navštívení Panny Marie, kterou čeká dvouletá generální oprava,“ prozrazuje Miroslav Přikryl z Odboru dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského. „Na návštěvníky ale naopak čeká novinka – dřevěný kostelík Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích u Karviné, který má za sebou generální rekonstrukci,“ doplňuje.

Pin It