Poslední zprávy

Místek/Hovězí – „Přijde mi to, jako bych přišel o otce,“ svěřil se krátce po zádušní mši svaté za zemřelého místeckého faráře a děkana Mons. Josefa Maňáka jeden z mnoha účastníků posledního rozloučení. S knězem, který se po celý svůj život snažil být opravdovým duchovním otcem, nejen ve farnosti Místek, ale také v dalších obcích v okolí, se lidé v sobotu 8. prosince rozloučili v Místku i ve farnosti Hovězí, kde byl pochován.  

„Nevstal-li Kristus, vaše víra nemá cenu… Ale Kristus z mrtvých vstal“ (1 Kor 15,17ab. 20a).

Izrael si zkomplikoval život. Bůh jim cestou z Egypta vše jasně nastínil, ukázal, no oni se postupně vydali vlastní cestou: „Copak jsme děti, abychom stále poslouchali?“ Jejich odklon z Boží cesty měl nedozírné následky – zničení chrámu i Jeruzaléma, zajetí, trýzeň, nářek… A přitom všechno mohlo být tak snadné – kdyby vložili srdce do svých obřadů, do přinášených obětí, do vztahů s lidmi…

Ostrava-Pustkovec – Dvě dekády již uplynuly od posvěcení kostela sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Původní filiální farnost Ostravy-Poruby je již deset let samostatnou jednotkou a oslavy prožívají místní věřící po celý kalendářní rok. Završením bude ve čtvrtek 6. prosince ohňostroj před kostelem a v sobotu 8. prosince slavnostní mše svatá s pomocným biskupem Martinem Davidem.

Brno – Dobrovolníci, kteří se zajímají o službu v oblasti cestovního ruchu nebo se již zapojují jako brigádníci do projektů jako jsou například  „Otevřené chrámy“,  mohou získat nové dovednosti na kurzu pro průvodce.  Dvě jednodenní školení v Brně a výlet do St. Pöltenu nabízí brněnské biskupství ve spolupráci s rakouskými kolegy.

Vorschdorf/ Rakousko – Jedenáctiletý Niklas Lehner z hornorakouské obce Vorchdorf převzal ve středu 28. listopadu v jeskyni narození v Betlémě světlo, které se bude jako „Světlo míru“ šířit po celém světě. Mírové poselství tzv. Betlémského světla se šíří do Evropy zásluhou rozhlasové stanice ORF Oberösterreich již 32 let. Lampu se světlem letos do Rakouska přivezl chlapec, který je nejen členem skautského oddílu, ale také ministrantem, rád bubnuje a hraje fotbal.

Ostrava – Prosincové vydání diecézního zpravodaje OKNO zachytilo pro své čtenáře hned několik novinek v životě církve a především ostravsko-opavské diecéze. V Praze přivítali oba naši biskupové nového papežského nuncia. V Ostravě požehnali nový klášter sester sv. Alžběty a na ZŠ sv. Zdislavy se radují z nového výtahu. I ten byl požehnán – biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem.

Ostrava/Fulnek - Dnešní (4. 12.) Den otevřených dveří na Biskupském gymnáziu v Ostravě obohatí vystoupení scholy BiGy, která od začátku letošního školního roku pracuje na přípravě svého prvního CD s názvem „Radostí jsi mou“.

Proskovice – Vypustit horkovzdušný balon a vysadit 100 krokusů se vydali proskovičtí farníci první adventní neděli ke křížku do polí.

Místek - První adventní neděli prožili v kostele sv. Jana a Pavla v Místku ve znamení smutku z úmrtí děkana Mons. Josefa Maňáka. Na věčnost odešel v pátek 30. 11. 2018.

Ostrava – Nad vánočním koncertem kytaristy Štěpána Raka převzal záštitu ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Kytarový virtuos se představí posluchačům ve středu 26. prosince v kostele sv. Václava v Ostravě. Koncert „na Štěpána se Štěpánem“ začíná v 17.00 hodin.