Třebom - Kostel sv. Jiří v Třebomi v sobotu 12. října získá zpět zvon zrekvírovaný za druhé světové války. V projektu Zvony míru pro Evropu ho vrátila německá Diecéze Rottenburg-Stuttgart. Zvon je v Moravskoslezském kraji již od dubna a v létě byl vystaven v kostele sv. Václava v centru Ostravy.
Zvonice třebomského kostela, ze které bude znova vyzvánět i Zvon míru. Foto: Roman Polách / Člověk a Víra
Farníci z Třebomi zvon symbolicky přijali od zástupců německé farnosti Tübingen-Lustnau již v dubnu v ostravské katedrále. Od té doby svůj kostel na přijetí zvonu chystají. „Zvon přivítáme při slavnostní bohoslužbě v sobotu 12. října v 10 hodin,“ zve tamní duchovní správce P. Aleš Písařovic.
Hlavním celebrantem slavnostní mše svaté v sobotu 12. října bude generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Jan Czudek. Připojí se i další kněží hlučínského děkanátu. Mezi lavicemi a oltářem tam bude vystaven zvon z 16. století, který se do Třebomi vrací po více než osmdesáti letech. Kromě požehnání zvonu bude součástí bohoslužby i modlitby za smíření mezi národy. Znova by se měl zrekvírovaný zvon rozeznít ve věži kostela před začátkem adventu. Než se zvon rozezní, musí farnost dokončit přípravy nové zvonové hlavice, poháněcího systému a zvon získá také nové srdce.
Místní farníky doplní v sobotu 12. října hosté z Německa a Polska. „Přijedou farníci z Tübingenu a chystá se k nám také skupinka z Fuldy s knězem P. Gerhardem Stankem, který pochází z Třebomi a v Diecézi Fulda působil jako generální vikář,“ uvádí P. Písařovic. K německým hostům se přidají i polští sousedé z blízkých Pietrowic Wielkých s knězem P. Damianem Rankoszem. Společný čas a družba mezi farnostmi v Česku a v Německu patří k pilířům projektu Zvony míru pro Evropu. Německé hosty proto čeká o víkendu pestrý program, který připravují farnost a obec Třebom. Navštíví mj. dřevěný kostel v Pietrowicích Wielkých nebo blízké chrámy v Hněvošicích nebo Sudicích. V neděli pak prožijí s farností Třebom slavnost výročí posvěcení kostela.
Projekt Zvony míru pro Evropu iniciovala Diecéze Rottenburg-Stuttgart, která pečlivě prozkoumala kostelní věže ve své diecézi a zjišťovala původ zvonů. V Německu totiž po druhé světové válce zůstaly některé zvony, které byly určeny k roztavení pro zbrojní průmysl, ale díky historické hodnotě válku přečkaly. V atmosféře začínající Studené války pak nebylo možné zvony vrátit do původních farností v dnešním Polsku a Česku. Diecéze Rottenburg-Stuttgart našla ve svých kostelích desítky takových zvonů a postupně je vrací do původních kostelů. V ostravsko-opavské diecézi se jednalo o kostely v Píšti, Oldřišově, Třebomi, Třanovicích, Věřňovicích a Doubravě.
Farnost Píšť měla získat zpět dva zvony, ale rozhodla se jako gesto smíření přijmout pouze jeden a druhý ponechat v Německu. To se stalo v roce 2021. Dalších pět zvonů připutovalo do diecéze v dubnu 2024. Ten třebomský byl v létě vystaven v kostele sv. Václava v Moravské-Ostravě i proto, že patří k nejvzácnějším z navrácených zvonů. „Zvony z Oldřišova a Třebomi jsou staré přes 500 let a každý váží přes 500 kg. Oba mají na ramenou zvonový nápis O rex glorie veni cum pace (Ó králi slávy, přijď s mírem), který byl ve středověku velmi běžný. Za ním následují jména čtyř evangelistů na znamení, že zvony svým zvoněním ohlašují radostnou zvěst, a pak jména Ježíše a Marie před rokem odlití římskými číslicemi,“ uvádí kampanolog Diecéze Rottenburg-Stuttgart prof. Hans Schnieders.