Český Těšín – Společný modlitební průvod městem na hranici i dvojjazyčná mše svatá patří k Diecézní slavnosti sv. Melichara Grodeckého, která vždy na počátku září spojuje věřící z obou stran hranice. Letos 1. září bude cílem průvodu kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v české části města.

23090315 43 23pnow2026

Svatý Melichar Grodecký je patronem Těšína i ostravsko-opavské diecéze. Foto: Petr Nowak / Člověk a Víra

Věřící se 1. září setkají nejprve odděleně na české a polské části hranice. V Českém Těšíně poutníci s biskupem Martinem Davidem vstoupí do modlitby v 15 hodin ve farním kostele u Masarykova sadu. Po modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství a pobožnosti ke cti sv. Melichara Grodeckého se vydají průvodem k hraničnímu mostu, kde se spojí polská a česká výprava. „V loňském roce jsme putovali na polskou stranu. Proto se letos vydáme společně zpět k nám do farního kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova,“ zve českotěšínský farář Mons. Jan Svoboda. V průvodu s ostatky sv. Melichara Grodeckého budou také zastoupena různá společenství. „Z naší farnosti to bude Čestná stráž Nejsvětěšího Srdce Ježíšova se svou standardou, také Modlitby matek, Fatimský apoštolát nebo františkánští terciáři,“ vyjmenovává Mons. Svoboda. Mše svatá v českém jazyce s polským kázáním biskupa Romana Pindela začne v 16 hodin.

On sám vnímá bohatství Diecézní slavnosti sv. Melichara Grodeckého také v prohloubení vztahů se sousední zemí. „Když putujeme do Polska, tak při mši svaté káže český biskup. Když putujeme do Česka, tak je to obráceně. Znamená to, že se snažíme si naslouchat, a vnímat, jak se žije víra na druhé straně hranice,“ podotýká Mons. Jan Svoboda. Pro něj osobně je modlitba v ulicích města spojená s úmyslem za jednotu křesťanů. „Budu se modlit, abychom jako lidé a také jako křesťané uměli překračovat hranice, které nás dělí,“ zamýšlí se a v Diecézní slavnosti sv. Melichara Grodeckého vidí příležitost ke svědectví o Kristu. „Když kráčíme městem s ostatky světce, vyjadřujeme tím víru ve vzkříšení, které je v Kristu. Ostatky svatého patří k tělu, které bude vzkříšeno, jak věříme,“ poznamenává farář z Českého Těšína.

Svatý Melichar Grodecký byl jako jezuitský kněz umučen také proto, že odmítl popřít svou katolickou víru. „Někdo může namítnout, že je slavení jeho svátku rozdělující, protože byl umučen lidmi, kteří se hlásili k jiné církvi. My ale nikomu nic nevyčítáme ani nikoho neobviňujeme. Ve sv. Melicharu Grodeckém vidím velké svědectví o síle odpuštění. Kdyby Melichar neodpustil svým věznitelům, nemohl by být svatořečen. Přijímal s láskou ty, kteří se k němu chovali nepřátelsky. Vidíme, že Bůh dovede i nedorozumění mezi křesťany obrátit v místo milosrdenství. To je naděje i pro rodiny, jejichž příslušníci se hlásí k různým církvím,“ uzavírá Mons. Jan Svoboda.

3. Pouť ke cti sv. Melichara Grodeckého plakát 1

Pin It