Frýdek – V úterý 16. července se naplno rozbíhá oprava interiéru frýdecké baziliky Navštívení Panny Marie. Rozsah prací předčí všechny ostatní aktuální opravy církevních památek v Moravskoslezském kraji. Místní na jaře chrám vyklidili a na dva roky se s ním museli rozloučit. Oprava si totiž vyžádala kompletní uzávěru chrámu. Bazilika se dočká třeba nové barvy stěn. Turisté a poutníci budou moct po otevření zavítat i do krypty.

dji0001 3 pano

Foto: Roman Polách / Člověk a Víra

Jediná bazilika minor v ostravsko-opavské diecézi si tak významnou opravu již žádala, vypovídaly o tom třeba drolící se sokly, omšelé omítky nebo další zuby času, které se v interiéru začaly projevovat. Farnost Frýdek za podpory Biskupství ostravsko-opavského využívá vhodný dotační titul v programu IROP a kromě nutných oprav tak bazilika získá ještě více. „Návštěvníkům baziliky zpřístupníme kryptu. Chystáme také úplně nové zázemí pro průvodce v kostele. Myslíme také na ty, kteří chtějí v bazilice přes den najít klidné místo k modlitbě a připravíme pro ně adorační kapli,“ zmiňuje chystané novinky Miroslav Přikryl, vedoucí Odboru dotačních projektů a církevní turistiky na biskupství v Ostravě. Mariánský chrám se dočká také opravy varhan, nového osvětlení a chystá se také nová výmalba. Žlutou a modrou na stěnách nahradí kombinace šedé a růžové, která je daleko bližší baroknímu originálu.

S kompletní rekonstrukcí interiéru souvisí i uzávěrka baziliky, která začala již letos v zimě. Předjaří farnost využila k vyklizení kostela a nyní již chrám přebírá stavební firma. „Stavbu předáme firmě v úterý 16. července,“ informuje správce místní farnosti P. František Boldy CSsR.

Spolu s ním se v pondělí 15. července v bazilice sešli zástupci institucí, kteří na opravu frýdecko-místecké dominanty přispějí. Padesátimilionové náklady pomůže z většiny pokrýt operační program Evropské unie IROP (cca 34 mil. Kč). Moravskoslezský kraj přispěje 5 mil. Kč, město Frýdek-Místek přidává 4 mil. Kč. Zbývající částku 5,6 mil. Kč farnost chce získat prostřednictvím veřejné sbírky.

Význam opravy pro Moravskoslezský kraj shrnul v pondělí 15. července na setkání s novináři ve frýdecké bazilice náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo: „Moravskoslezský kraj si cení kulturního dědictví, které se v tomto kraji nachází, proto každoročně vynakládá desítky miliónu na záchranu či opravu našich památek. Jsem velmi rád, že poskytl také 5 miliónu korun na opravu barokní poutní baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, která je národní kulturní památkou. Díky své poloze a šedesáti metrovým věžím je přirozenou dominantou města, kterou lze vidět již z daleka a je také vyhledávaným cílem poutníků nejen z našeho kraje.“

Statutární město Frýdek-Místek7 v bazilice zastupoval primátor Petr Korč. „Bazilika Navštívení Panny Marie je výraznou dominantou Frýdku-Místku. Jsem rád, že chrám teď farnost svěřila do rukou odborníků, aby se v co nejlepším stavu uchovala i pro generace následující, a jako město na opravu rádi přispíváme. Těší mě mimořádně také to, že pohledu na tuto dominantu při příjezdu do města ve směru od Ostravy i Olomouce už nebude zaclánět bývalý slezanský komín, který půjde brzy k zemi,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč a prozrazuje další novinku, která baziliku čeká již teď o prázdninách.

Během oprav totiž prokoukne nejen interiér mariánského chrámu ale také celé městské panorama. Zmizí totiž tovární komín, který zacláněl při pohledu z Místku na mariánský kostel.

Zásluhu na plánované demolici komína má majitel Marlenky – Gevorg Avetisjan. Ten před časem zakoupil areál býv. Lembergerovy textilní továrny, kterou komunisté znárodnili, přejmenovali na Slezan a postavili v ní vysoký tovární komín. „Komunisté komín postavili na truc,“ komentuje technický referent frýdecké farnosti Michal Bučko a vzpomíná, že se farnost již v 90. letech snažila demolici komína prosadit na magistrátu. Tehdy neúspěšně.

Majitel Marlenky ve svých plánech na přestavbu Lembergerovy továrny na muzeum a novou výrobní halu původně počítal i s komínem. „Chtěl jsem tam vybudovat vyhlídkovou věž. Odborníci ale řekli, že komín je v dezolátním stavu,“ vzpomíná Avetisjan. Rozhodl se tedy komín zbourat na své náklady. „Bude nás to stát skoro tři miliony korun, ale komunistický symbol bude pryč a bazilika bude pěkně vidět,“ shrnuje zakladatel úspěšné výrobny cukrovinek.

Pin It