Stará Bělá – Druhé výročí ruského vpádu na Ukrajinu si ve Staré Bělé připomněli 25. února při nedělní bohoslužbě za oběti války. Farníci se na mši svaté sešli s ukrajinskými uprchlíky. Společně mohli zapálit svíčku u fotek ukrajinských příbuzných a přátel, kteří ve válce přišli o život.

starabela 1

Svíčky za mrtvé příbuzné a přátele, kteří padli ve válce. Foto: Jan Kováč

Farnost Stará Bělá pomáhá ukrajinským uprchlíkům již od března 2022. Spontánní vlna pomoci rodinám, které našly ve Staré Bělé útočiště před válkou, následně přerostla do vytrvalé podpory rodinám v tísni. Jednou měsíčně mohou přijít na starobělskou faru a vyzvednout si balíček s potravinami nebo základními hygienickými prostředky. „Mnoho rodin přijíždí i ze vzdálenějších míst v našem regionu, jen aby si odnesli jídlo v hodnotě pár set korun,“ uvedl koordinátor pomoci Vojtěch Vlček v rozhovoru pro Katolický týdeník. Pro krabici s těstovinami, mlékem, toaletním papírem a dalšími surovinami přišlo v neděli 25. února přes 500 rodin. „Celkově jsme tak v neděli pomohli 1517 osobám,“ upřesňuje Vlček. Takový rozměr pomoci stojí na nezištných dárcích a dobrovolnictví. Do distribuce balíčků se zapojují také rodiny uprchlíků.

Aktuální informace k pomoci ukrajinským rodinám ve Staré Bělé a k možnostem zapojení se najdete na webu starobělské farnosti.

Samotnému výdeji potravin předchází každý měsíc nedělní mše svatá. 25. února při ní starobělští farníci a uprchlíci zvlášť pamatovali na oběti války – ať už z řad příbuzných, kteří narukovali do armády, nebo civilistů. Každý mohl zapálit svíčku u fotek, které příbuzní zemřelých donesli.

starabela2

Výdej pomoci stovkám rodin vyžaduje pružnou organizaci. Celý systém stojí na dobrovolnictví. Foto: Jan Kováč

Pin It