Bílovec – První postní nedělí vstoupila naše diecéze do cyklu šesti Diecézních křížových cest. Při nich zve biskup Martin a jeho spolupracovníci věřící na šest míst spjatých s modlitbou křížové cesty. První setkání hostila bílovecká farnost.

jpt06629

Modlitbu křížové cesty vedl biskup Martin. Foto: Jiří Ptáčník / Člověk a Víra

V bíloveckých ulicích poblíž prvního zastavení křížové cesty v lokalitě „Na Hublesce“ nebylo v nedělním odpoledni úplně snadné zaparkovat. Mezi rodinnými domy přistavovalo jedno auto za druhým a už dopravní situace tedy naznačovala, že pozvánka na křížovou cestu s biskupem našla své adresáty.

Nakonec se na úzké asfaltce mezi poli sešlo několik stovek lidí, a to zdaleka nejen z Bílovce a tamního děkanátu. Naznačila to ostatně i letmá anketa mezi příchozími: „Kunín, Skřipov, Karviná, Ostrava-Poruba, Hradec nad Moravicí, Štáblovice, Pustá Polom,“ hlásili účastníci. Po chvilce přišel k prvnímu zastavení křížové cesty, která vznikla roku 2018 z betonu a oceli, také biskup Martin David. Ještě před začátkem postního rozjímání přišel čas na žehnání dřevěného kříže, který bude letos diecézi postní dobou provázet. Vyráběli ho učni z Karviné.

Po několika organizačních informacích a výběru písní ke společnému kráčení už ale všichni poutníci vstoupili do modlitby. Křížovou cestu rámovala prosba za mír. Biskup Martin použil texty, které sestavil premonstrát P. Mikuláš Selvek na základě poselství papeže Františka k postní době roku 2022. „Pane, v této chvíli se s důvěrou k tobě utíkáme a chceme rozjímat o tvém utrpení, kterým jsi naše utrpení na sebe vzal. Zvláště chceme pamatovat na trpící válečnými konflikty – na Ukrajině nebo kdekoliv na světě. Tobě, který nám přinášíš pokoj, jenž svět dát nemůže, svěřujeme své životy a prosíme za mír,“ zahájil biskup Martin modlitbu.

IMG 7079

Zastavení křížové cesty tvoří u Bílovce siluety pašijových událostí. Foto: P. Petr Kuník

U jednotlivých zastavení, které v Bílovci tvoří siluety hlavních postav křížové cesty, pak přišla řada na meditaci o síle lásky tváří v tvář nenávisti i naléhavé prosby o proměnu srdcí diktátorů. Text modlitby nasměroval pozornost také k válečným uprchlíkům – například při šestém zastavení, kdy Veronika podává Ježíšovi roušku. „Lidé, kteří utíkají z míst válečných konfliktů, jsou naši bližní, kteří jsou vděční za naše otevřené srdce i náruč. Prosíme tě, Pane, ať se nestydíme za nepatrné projevy lásky. Malé kamínky naší pomoci, vytváří nádherný obraz, ve kterém potřební mohou spatřit tebe a tvou lásku k nám. Dej nám to pochopit,“ četl biskup do mikrofonu, a právě zásluhou dobrého ozvučení bílovecké farnosti mohli slyšet i na opačném konci zástupu. Při závěrečném požehnání biskup Martin vystoupil z řady a vydal se na pole, aby aspoň na závěr modlitby viděl všechny příchozí.

Zatímco po cestě k 15. zastavení křížové cesty, které symbolizuje vzkříšení, zněla usebraná melodie, procházku zpět k autům už provázela přátelská sdílení. Z porubské farnosti na křížovou cestu přijeli pan Milan a paní Laura, kteří se o projektu dozvěděli z diecézního Facebooku. „Líbilo se mi, že modlitbu vedl biskup, povzbudilo mě to,“ hodnotil na závěr pan Milan. V Bílovci „Na Hublesce“ nebyl poprvé. „Je to naše rodinná oblíbená křížová cesta, chodíváme sem i s vnoučaty,“ doplnilo ho paní Laura. Diecézní křížové cesty je lákají i v příštích týdnech: „Dneska se nám to tak líbilo, že bychom rádi absolvovali všechny. Nevíme, jestli se dostaneme i na Bruntálsko, ale pokusíme se,“ uzavírají. Motivaci zavítat na další Diecézní křížovou cestu má i Matouš z Bílovce. „Bylo to krásné. Spojili jsme procházku s modlitbou, a navíc vyšlo počasí,“ radoval se mladý muž, který na Hublesku vyráží s pejskem několikrát do týdne. Tolik lidí naráz tam ale dosud zřejmě nepotkal.

V příštích týdnech se Diecézní křížové cesty přesunou do jiných děkanátů. Všechny začnou ve 14.30. 25. února se věřící sejdou s generálním vikářem Janem Czudkem k rozjímání v Hradci nad Moravicí, 3. března přivítá P. Daniel Vícha poutníky v Rudě u Rýmařova. Následující neděle budou patřit poutním místům – biskup Martin se křížovou cestu bude modlit 10. března na Cvilíně a 17. března ve Frýdku u baziliky. Poslední setkání 24. března na Květnou neděli povede P. Daniel Vícha na Uhlířském vrchu u Bruntálu.

Více fotografií z první křížové cesty si můžete prohlédnout na webu Člověk a Víra (fotografoval Jiří Ptáčník) nebo na webu farnosti Odry (autorem snímků je P. Petr Kuník).

Pin It