Diecéze – Advent na církevních školách přináší vyrábění, koncerty i duchovní podněty. Na ostravském Biskupském gymnáziu zvou na Den otevřených dveří s adventními trhy, ZUŠ duchovní hudby v Místku má v plánu dvojici koncertů. V Hradci nad Moravicí a Opavě-Jaktaři na ZŠ sv. Ludmily zase vyrábějí adventní věnce na dobročinné účely.

Foto: ZŠ sv. Ludmily v Hradci nad Moravicí i její pobočka v Opavě-Jaktaři každoročně vyrábějí adventní věnce a výtěžek z prodeje pomáhá při adopci na dálku. Foto: archiv školy

Biskupské gymnázium v Ostravě

Na BiGy vstupují do adventu Dnem otevřených dveří. V úterý 5. prosince se zájemci z 5. a 9. tříd mohou podívat nejen do tříd, ale také na předvánoční jarmark. Škola bude otevřená od 9 do 17 hodin. Plakátek ZDE. Na Biskupském gymnáziu v Ostravě-Porubě se již chystají také na tzv. Den na BiGy, při kterém si mohou zájemci o studium vyzkoušet, jak vypadá běžný vyučovací den ve škole s ukázkou některých předmětů. „Den na BiGy se uskuteční 1. února,“ avizuje zástupkyně ředitelky Jarmila Johnová.

Žáci a učitelé Biskupského gymnázia se připravují také na Adventní koncert, který se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince od 17.00 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci.

Reportáže z listopadových akcí jako třeba matematické víkendovky nebo oslavy 17. listopadu s dalšími porubskými gymnázii si můžete přečíst zde.

Střední pedagogická a střední zdravotnická škola sv. Anežky v Odrách

V Odrách na střední škole sv. Anežky si na sklonku listopadu připomněli Červenou středu – den připomínky pronásledovaných pro víru. Jako formu zvolili červené oblečení, které si oblékli pedagogové i žáci. Více v článku na webu školy. Ohlédnutí za dalšími akcemi jako Erasmus studentek oboru masér nebo pobyt ve Spojeném království najdete ZDE.

Čas adventních koncertů se týká i školního sboru DATIO. Ten nejprve v sobotu 16. prosince v 16.30 vystoupí jako host skupiny Nyklband v kině ve Frenštátě pod Radhoštěm. V týdnu před Štědrým dnem pak DATIO oslaví své výročí dvaceti let zpívání. Bohatý školní program na začátek vánočních prázdnin ve čtvrtek 21. prosince bude korunovat koncert sboru v oderském kostele sv. Bartoloměje ve 20.00.

Také oderská Střední pedagogická a střední zdravotnická škola sv. Anežky se připravuje na Den otevřených dveří. Viz pozvánku:

Škola bude pro vás otevřena ve čtvrtek 11. 1. 2024 a ve čtvrtek 18. 1. 2024 v době od 10:00 - do 19:00. Ukázka školních přijímacích zkoušek pro obor Předškolní a mimoškolní pedagogika proběhne dopoledne od 10:00 a odpoledne od 16:00.

Oba dny otevřených dveří zahájíme dopoledne v 10:00 malým vystoupením našeho sboru Datio a následně poté návštěvníci uvidí představení zkoušek z HV, TV, mluvních dovedností a uvidí ukázky výtvarných prací pro zkoušku z VV. Přijímací zkoušky "nanečisto" si uchazeči budou moci u našich vyučujících HV a ČJ také vyzkoušet. Uchazeči, kteří přijedou v odpoledních hodinách budou mít možnost toto přestavení zdatností vidět od 16:00 ve školní tělocvičně.

Budeme se těšit na uchazeče nejen o pedagogické obory (nabízíme ještě obor Pedagogické lyceum), ale také na nové zdravotníky, kterým nabízíme dva maturitní obory Praktická sestra a Masér ve zdravotnictví a jeden učební obor Ošetřovatel.

Už teď se v Odrách připravují také na březnovou Celostátní přehlídku církevních škol v umělecké a zájmové činnosti. Její součástí je také literární a výtvarná soutěž – termín pro zasílání prací je neděle 17. prosince. Téma zní: „Spolu a společně“. Více najdete na plakátku.

Základní škola sv. Ludmily v Hradci nad Moravicí (s pobočkou v Opavě-Jaktaři)

Na hradecké základní škole sv. Ludmily se i letos pustili do dobročinného vyrábění adventních věnců. Více si přečtěte v článku, který přebíráme z prosincového vydání časopisu OKNO:

Věnce opět pomáhaly

V dlouholeté tradici, která se osvědčila, by se mělo pokračovat. Proto se opět po roce linula vůně jehličí po celé Církevní základní škole svaté Ludmily a to v úterý 28. listopadu v Hradci nad Moravicí a ve čtvrtek 30. listopadu na pobočce v Opavě. Vyráběli jsme totiž adventní věnce. Dopoledne namotávaly jehličí na korpusy a zdobily děti se svými učitelkami. Odpoledne přišly do školy i maminky, aby si s dětmi vyrobily a nazdobily věnce podle své (nebo spíše dětské) fantazie. Tento čas mohli všichni využít nejen k výrobě adventního věnce na stůl, popřípadě na dveře. Bonusem byly i chvíle určené především k relaxaci a společnému povídání. Díky výrobě a prodeji adventních věnců můžeme pomáhat našim dvěma „adoptovaným“ kamarádům Elinasanovi a Bridget.

Letošní rok jsme vyrobili okolo 100 věnců, které se budou prodávat první adventní neděli v kostelích na Hradci, v Opavě Kateřinkách a v Jaktaři. Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat.

Velký dík patří i paní floristce Barbaře Štenclové, která každoročně zajišťuje všechen materiál a rozličné ozdoby.

Jana Larischová, ZŠ sv. Ludmily

Škola se v listopadu také dočkala ocenění Světová škola – více v článku od paní zástupkyně ředitele Jany Larischové.

ZUŠ duchovní hudby ve Frýdku-Místku

Místecká ZUŠ duchovní hudby také v prosinci potěší své příznivce krásnou hudbou. Škola srdečně zve na dvojici adventních koncertů, které se uskuteční ve středy 6. 12. (18.00) a 13. 12. (18.30) v kostele sv. Jakuba v Místku.

Adventní koncerty 2023

Pin It