Diecéze – Již 29. listopadu si v České republice připomeneme Den pronásledovaných pro víru. K takzvané Červené středě se připojí také farnosti z ostravsko-opavské diecéze. V samotné Ostravě se vpodvečer sejdou křesťané z různých církví a budou se společně modlit za ty, kteří ve světě čelí perzekuci kvůli svému vyznání. Se svícemi pak projdou středem města.

dso1932

Ilustrační snímek: Ivana Bužková / Člověk a Víra

Červenou středu charakterizuje osvětlení kostelů červenou barvou – barvou krve. Farnosti a sbory se tak mohou připojit k mezinárodní iniciativě – známé jako #RedWednesday. Česká republika se přidává již pošesté. Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN) totiž zažívá každodenně pronásledování pro víru téměř 300 milionů osob v 62 zemích světa. „Každého z nich si stojí za to připomenout. Z nedávné historie víme, že svoboda vyznání není samozřejmostí. Vážíme si ji a chceme se prostřednictvím Červené středy symbolicky postavit po bok těch, kdo kvůli jakémukoliv vyznání trpí,“ vysvětluje P. Daniel Vícha za Biskupství ostravsko-opavské.

Ostravě se při Červené středě spojí křesťané různých vyznání. Sejdou se v 17 hodin v evangelickém Kristově kostele u Husova sadu. Po společné ekumenické bohoslužbě účastníci vyjdou průvodem se svíčkami ke katedrále Božského Spasitele. Na prostranství před hlavním katolickým kostelem ve městě se budou číst příběhy lidí, kteří dnes ve světě trpí kvůli své víře.

Připojí se ale i další farnosti v diecézi. Například v Opavě bude červené světlo dopadat od 17 hodin na kostel sv. Kateřiny v Kateřinkách. V Orlové v katolickém kostele Narození Panny Marie začne v 17:30 modlitební setkání a mše svatá za pronásledované pro víru. Kostel se také obarví do červena. Mši svatou za pronásledované chystají také ve Frýdku-Místku v kostele sv. Jakuba v 17 hodin. Červený bude na několik hodin také kostel sv. Michaela Archanděla v Kozlovicích, kde začíná mše svatá k Červené středě také v 17 hodin. K mezinárodní iniciativě se připojí zapálením červené svíce také v Lubině u Kopřivnice (kostel sv. Václava, 18 hod.). Modlitební setkání s červenými svíčkami se chystá také ve Vidnavě v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské. Začátek je v 18 hodin. „Červenou středu si ve Vidnavě připomínáme již od roku 2019,“ vypočítává za farnost Marie Grabarczyková. I letos bude v kostele připraven modlitební program se zpěvy i přímluvami za trpící.

Mapu s dalšími událostmi a informace k Červené středě naleznete na webu www.cervenastreda.cz.

Pin It