Helsinki – Pro diplomaty i místní věřící zpíval ve Finsku i státech Pobaltí sbor DATIO Střední pedagogické a střední zdravotnické školy sv. Anežky České z Oder. Dívčí hlasy se rozezněly také na Hoře křížů v Litvě. Nabízíme postřehy z cest od školního kaplana P. Jana Slepičky, pedagogů i samotných studentek.

WhatsApp Image 2023 09 25 at 13.52.14

Studentky z Oder mohly spolu se svými učiteli prozkoumat také pamětihodnosti Pobaltí. Foto: z archivu školy

V posledním zářijovém týdnu se vydal sbor Datio... na cestu napříč státy severně od našich hranic, jejímž vrcholem byl koncert ve finské metropoli pořádaný Velvyslanectvím České republiky v Helsinkách u příležitosti státního svátku Dne české státnosti. Nebyla to ovšem jen ryze účelová cesta za koncertem, podstatnou součást tvořila také poznávací a duchovní složka. Studentky církevní školy s početným doprovodem, jehož součástí byla i ředitelka školy Pavla Hostašová a školní kaplan Jan Slepička, navštívily během několikadenní cesty hlavní města pobaltských států. Výprava se v neděli 25. září připojila ke mši svaté v litevském jazyce v katedrále sv. Stanislava a sv. Vladislava v centru Vilniusu, o den později sbor spontánně zazpíval paní kostelnici v katedrále sv. Jakuba v Rize.

Při cestě Pobaltím je potřeba zmínit ještě jednu zastávku, a to Horu křížů poblíž litevského města Šiauliai. Toto poutní místo sestávající z několika desítek tisíc dřevěných i kovových křížů je pro Litevce významným symbolem odporu proti nenáviděnému sovětskému režimu. Také zde sbor zazpíval několik písní, shodou okolností na místě, kde papež sv. Jan Pavel II. slavil mši svatou v roce 1993.

Helsinky přivítaly děvčata poněkud větrným počasím, to jim však nebránilo, aby zhlédla několik nejvýznamnějších kostelů, mezi něž patřily pravoslavná Uspenská katedrála a hlavní luteránská katedrála na Senátním náměstí. Zlatým hřebem celého programu byl ovšem koncert v kostele sv. Jana, na němž za účasti mnohých diplomatů zazněla vážná duchovní tvorba, ale i lidové písně či novodobá česká duchovní tvorba v populárním stylu.

Den slavnosti sv. Václava strávila oderská výprava z velké části v Tallinnu, v katedrále sv. Petra a Pavla slavila společně mši svatou k poctě českého patrona, jako doprovod zněla Truvérská mše z pera českého skladatele Petra Ebena.

Materiály pro web diecéze poskytnuli pedagogové oderské církevní školy.

WhatsApp Image 2023 09 27 at 15.41.17

Datio zazpívalo v největším kamenném kostele ve Finsku

Sbor Datio ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České v Odrách v úterý v podvečer vystoupil v Kostele svatého Jana v Helsinkách. Akce se konala u příležitosti Dne české státnosti a uspořádalo ji české velvyslanectví ve Finsku. Sbormistr Boris Nykl s děvčaty nacvičil písně latinské, české anglické a jednu finskou. Na hoboj a zobcovou flétnu doprovázela Alena Jestřebská, na cajon a kytaru David Cindler a na křídlo Dušan Brus.

Kostel s výbornou akustikou z konce 19. století se stal dějištěm nádherného koncertu. Pro děvčata to byl nevšední, dojemný a nezapomenutelný zážitek. A také pro hosty, mezi kterými byli třeba i velvyslanci z Chile a Islandu.

Mgr. Iva Jurečková Šťastná

Ohlasy některých studentek:

Tolik kostelů jsem asi v životě neviděla.

Daniela Navrátilová, 2. ročník

Skvělé bylo, že jsme měli každý den možnost účastnit se mše svaté, kterou jsem ráda využila. Myslím si, že na některých místech byla mše svatá vůbec poprvé (třeba na hotelu v Helsinkách).

Daniela Navrátilová, 2. ročník

Program byl opravdu náročný, ale jsem ráda, že jsem si každý den ráno a večer našla aspoň chvilku na modlitbu.

Bára Cubrová, 3. ročník

V Helsinkách mě nejvíce zaujala hlavní luteránská katedrála ve tvaru kříže, která měla krásné varhany, strop připomínající oblohu, a hlavně úžasnou akustiku, kterou jsme s naším sborem vyzkoušeli. Připadala jsem si jako v nebi.

Kristýna Ziakasová, 4. ročník

Když jsem zpívala moderní křesťanské písně, např. Tobě patří chvála, bylo to pro mě velmi silné, poprvé jsem si pořádně uvědomila, co vlastně zpívám.

Adriana Benková, 2. ročník

I když jsme každá jiná, křesťanské písně nás sjednotily. Sbor Datio není jen o pěveckém výkonu, ale taky o vzájemných vztazích, které jsme, myslím, mezi sebou pěkně posílily.

Lucie Štenclová, 2. ročník

Pin It