Trojmezí - V sobotu 19. srpna se na Trojmezí (u obce Hrčava) opět střetnou věřící tří národů, aby se zde zúčastnili poutní mše sv., kterou bude v polštině sloužit od 10 hodin bielsko-żywiecký biskup Roman Pindel.

Tradice poutí na tomto místě započala po vzniku žilinské diecéze a za jejím vznikem stál žilinský biskup Mons. Tomáš Gális. Společná pouť v místě dotyku hranic tří zemí – České republiky, Polska a Slovenska – má nejen sbližovat národy během bohoslužby, ale též umožnit poznat kulturu sousedů. Ta letošní bude v pořadí již čtrnáctá.

Je již ustálenou praxí, že na místo, kde má proběhnut bohoslužba, se věřící scházejí ze svých kostelů pěšky a že s nimi kráčí i jejich biskup. Nejinak tomu bude i letos – čeští poutníci vyjdou od kostela z Hrčavy s biskupem Martinem Davidem v 9 hodin, z obce Čierne se na Trojmedzí odeberou poutníci ze země našich východních sousedů a polští poutníci zamíří na Trójstyk z farnosti Jaworzyncka-Trzycatek v 9.15 hodin poté, co bielsko-żywiecký biskup Roman Pindel do jejich kostela Panny Marie Frýdecké slavnostně uloží ostatky bl. Stefana Wyszyńského.

Právě biskup Roman Pindel pak bude od 10 hodin sloužit na Trojmezí mši sv., neboť v rámci každoročního střídání organizátorů přišla letos řada na polskou stranu. Po mši sv. bude následovat kulturní program.

Ilustrační foto z poutě z roku 2018. Josef Cinciala/Člověk a víra

Pin It