Diecéze – Putování ostravsko-opavskou diecézí, sbírání razítek, objevování jiných farností – tak by se dala velmi stručně shrnout pravidla diecézní prázdninové hry. Cena nemine žádného úspěšného řešitele a někteří se navíc mohou těšit na prémiové ceny. Vydejte se s námi na cestu!

leto s apostoly banner

Průvodci po diecézi se o prázdninách stanou apoštolové. Vybrali jsme devět kostelů v různých děkanátech. Úkolem soutěžících je u každého z nich objevit modrou schránku s razítkem a orazítkovat si příslušné pole na hrací kartě. Kdo získá všechna razítka, vyluští tak tajenku, která prozradí, kde si může vyzvednout cenu pro úspěšné řešitele. Zisk devíti razítek pak navíc umožňuje zařadit do slosování o hodnotné ceny. Razítka budou v terénu od 1. července do 31. srpna.

Důležité pojmy:

Hrací karta – na ní jsou zakreslené zapojené kostely a na druhé straně má prostor na razítkování. Najdete ji vloženou v prázdninovém vydání diecézního časopisu OKNO, můžete ji dostat 1. července na Prašivé na setkání dětí a rodin. Můžete si ji ale také stáhnout a vytisknout. První strana. Druhá strana.

Tajenka – tajenka vás zavede na místo, kde bude od 31. července čekat cena pro všechny úspěšné řešitele. Pozor! Pokud se zároveň chcete zapojit do slosování o hlavní ceny, musíte přinést kartičku na dané místo do 10. září.

Ceny – na každého úspěšného řešitele čeká odměna. Ve slosování o hlavní ceny pak můžete navíc získat:

  • Poukazy na dráhu Boboffka na Čeladné
  • Poukazy do lanového centra
  • Deskové hry Poutník
  • Poukazy na vypůjčení badatelské tašky v environmentálním centru HUBERT Hukvaldy (ekohubert.cz)

Co na místě najdu? Schránku s razítkem. Pokud by ve schránce žádné razítko, popř. na popsaném místě zcela chyběla schránka, nahlaste nám to na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Jako důkaz, že jste na místě byli, si před kostelem pořiďte fotografii. Uvnitř krabičky najdete také papíry s návodem, co dalšího můžete v okolí objevovat. Nabízíme také krátké zastavení s jednotlivými apoštoly prostřednictvím biblických úryvků.

Dostanu se dovnitř? Do většiny zapojených kostelů by mělo být možné celé léto přinejmenším nahlédnout díky pravidelnému větrání. Proto také název Pootevřené chrámy, který odkazuje k projektu Otevřené chrámy, k jejichž návštěvám při výletech za apoštoly srdečně zveme.  Zaručeným způsobem, jak se do kostelů dostat, je prožít s tamní farností mši svatou nebo jinou modlitbu či duchovní aktivitu. Pokud daná farnost nemá aktualizované webové stránky, raději se před cestou telefonicky informujte u tamního kněze, zda není v prázdninovém pořadu bohoslužeb nějaká změna.

A kde tedy jednotlivé apoštoly můžete o prázdninách „potkat“?

Sv. Matouš – Hať. Abyste našli schránku s razítkem, musíte se od kostela trochu vzdálit ke křížové cestě. Aktuální rozpis bohoslužeb najdete na webu: www.farnosthat.cz. Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/cenamonava.

Sv. Tomáš – Dolní Domašov. Zaměřte se na okolní hřbitov. Schránku ukrývá bývalý pomník, který na obrázku vypadá takto. Mše svaté v Dolním Domašově bývají pravidelně v neděli v 10:15. Aktuální informace prosím ověřte u P. Waldemara Woźniaka OT (776 224 881). Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/nudohadesa. Po předchozí domluvě je možné zajistit otevření kostela. Kontakt na pana kostelníka Kučáka (607 294 582).

Sv. Janů – Opava. Schránku sv. Jana Evangelisty ukrývá v Opavě jiný svatý Jan – Nepomucký. U kostela musíte nejdřív najít sochu sv. Jana Nepomuckého a poblíž by na vás měla čekat krabička. Pokud krabičku nenajdete, písmenko do tajenky najdete na nástěnce před vchodem do kostela. Mše svaté se v kostele běžně slouží první neděli v měsíci (www.kostelsvatychjanu.cz). Mapa: https://mapy.cz/s/bokokejemo.

Sv. Filipa a Jakuba – Moravice. V Moravici se musíte dívat dolů. Když budete kostel obcházet, snad najdete škvíru, kde na vás čeká razítko. Pravidelné mše svaté se v kostele slaví v pátek v 18.00 a v neděli v 9.00. Aktuální rozpis najdete na webu www.farnostmelc.cz. Mapa zde: https://mapy.cz/s/lalecopoku. (AKTUALIZACE 14. 7. - Pokud schránka na popsaném místě není, hledejte ji u vstupních dveří).

Sv. Ondřeje – Slezské Pavlovice. Na schránku u chrámu sv. Ondřeje sluneční paprsky téměř nedopadnou. Schovává se ve stínu chrámového pláště. Pravidelné mše svaté se tam slouží v sobotu v 16:30. Zda to tak platí i v aktuálním týdnu, si můžete ověřit u P. Jana Mazura (731 646 821). Mapa zde: https://mapy.cz/s/gocehecagu.

Sv. Jakub – Spálov. Co se děje ve Spálově vám napoví, kde se skrývá další schránka. Pokud v krabičce nenajdete razítko, tak písmenko do tajenky najdete na nástěnce před kostelem. Kromě vývěsky najdete aktuální přehled mší svatých na webu www.farnost-spalov.cz. Kromě mší svatých je možné přidat se také k pravidelné večerní modlitbě růžence ve farním kostele nebo na poutním místě Panny Marie ve Skále. Mapa zde: https://mapy.cz/s/gotuketogu.

Sv. Šimon a Juda – Lískovec. v Lískovci pořádně prozkoumejte okolí sochy sv. Jana Nepomuckého. Ke mši svaté se tam můžete připojit v neděli v 7:30. Více informací na www.farnostfrydek.cz. Mapa zde: https://mapy.cz/s/cadopagopo.

Sv. Bartoloměj – Ostrava-Nová Ves. Krabičku najdete poblíž hlavní brány do areálu kolem hřbitova (nápověda na fotce). Mše svaté s tamní farností můžete prožít v neděli v 7.30. Aktuální informace najdete na webu www.farnostmh.cz. Mapa zde: https://mapy.cz/s/cekafucada.

Sv. Petr a Pavel – Albrechtice u Českého Těšína. Nenechte se zmást. V Albrechticích najdete hned dva kostely zasvěcené sv. Petru a Pavlovi. Prohlédnout si můžete samozřejmě oba. Schránku ale objevíte u toho, který není ze dřeva. Vydejte se směrem k pergole. POZOR – V ALBRECHTICÍCH BUDE SCHRÁNKA PŘÍSTUPNÁ AŽ OD PONDĚLÍ 3. ČERVENCE. Pravidelný rozpis bohoslužeb ve farním kostele najdete zde: (https://www.albel.cz/mse-farnost), případně si aktuální stav ověřte u P. Miroslava Kazimierze (731 625 688). Mapa zde: https://mapy.cz/s/gudalezaju.

Výsledky soutěže naleznete na této stránce.

Pin It