Ostrava – Třiatřicet obětí komunismu z řad kněží spojených s Moravou a Slezskem zobrazuje leták, který je od března k dostání ve farnostech. Šedozelený banner s portrétovými snímky kněží je k vidění také v ostravské katedrále. Autor projektu P. Jan Larisch v minulosti podobně dal dohromady tváře kněžských obětí z let nacistického útlaku.

7 krnov larisch

Za P. Larischem stojí banner, který oběti komunismu představuje. Snímek Aleš Repka / Člověk a Víra

Čelili pronásledování, šikaně i mučení. Jejich životní příběhy by vydaly na třicet tři románů. Výmluvný je ale také pouhý pohled na jejich tváře. P. Jan Larisch sestavil letáček, ze kterého se dívají tváře biskupů, řeholníků i diecézních kněží, kterých se komunisté snažili zbavit. Biskupové Stanislav Zela, Josef Hlouch i kardinál Štěpán Trochta, blahoslavený redemptorista Metoděj Dominik Trčka nebo oběti babického případu kněží Jan Bula, Václav Drbola a František Pařil mají své podobenky vedle spolubratrů, kteří možná nejsou tak známí. Všichni ale položili život pro věrnost Kristu. „Jsou to muži, kteří prolitím krve a vydáním svých životů stali živou památkou smrti a vzkříšení Ježíše Krista,“ podotýká P. Larisch s tím, že 33 příběhů je pouze pomyslnou špičkou ledovce. Ve vězeních, internačních táborech i pod tlakem církevních tajemníků nebo Státní bezpečnosti jich bylo mnohonásobně více.

S naší diecézí je spojeno hned několik kněžských osudů, které letáček představuje. Např. salvatorián P. Albín Jaroslav Kvita, SDS, pocházel z Rybího u Nového Jičína. 28. června 1961 byl zatčen v Mankovicích a tvrdost vazby narušila jeho zdraví natolik, že na sklonku léta zemřel. Papírová skládačka upozorňuje taky na život klimkovického rodáka jezuity P. Pavla Opavského, který zemřel v roce 1952. Na území naší diecéze působili P. Josef Peč (který zemřel v říjnu 1955 ve frýdecké nemocnici následkem brutálního násilí ze strany StB), P. Ludvík Sobek (zavražděn v dubnu 1950 příslušníky StB na faře v Petrovicích u Karviné). V Ostravě působil taky salesián P. Vojtěch Basovník. Jejich tváře zobrazuje taky velkoformátový plakát vystavený v ostravské katedrále Božského Spasitele, kde se zařadil po bok červeného infopanelu o kněžských mučednících nacismu.

Pin It