Olomouc/ Příbor - Příležitost seznámit se s osobou olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana v roce stého výročí jeho úmrtí nabízejí všem zájemcům pracovníci arcidiecézního Centra pro školy ve spolupráci s Cyrilometodějskou křesťanskou akademií. „Den s A. C. Stojanem“ se uskuteční v sobotu 1. dubna 2023.

Program zahájí v 9.30 mše svatá, v kostele sv. Anny vedle olomoucké katedrály ji bude celebrovat biskup Antonín Basler.

Poté se účastníci přesunou do budovy arcibiskupské kurie, kde po zahájení a úvodních pozdravech (od 10.30) následují dvě přednášky: v 10.40 o životě a době A. C. Stojana promluví doc. Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd a po přestávce pak ve 12.00 bude o procesu Stojanova blahořečení hovořit biskupský delegát pro svatořečení P. Jiří Zámečník.

Program ve 12.30 uzavře diskuzní panel s přednášejícími. K dostání bude také časopis Stojanoviny a nově vydaná novéna k A. C. Stojanovi.

Podrobnější informace k účasti poskytne Helena Polcrová z Centra pro školy na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Arcibiskup Stojan má spojitost i s ostravsko-opavskou diecézí, přičemž nejde jen o to, že její podstatná část byla v době, kdy nosil arcibiskupskou mitru, součástí olomoucké arcidiecéze. Studoval totiž na piaristických školách ve Staré Vodě (tamní poutní chrám sv. Anny spadá pod duchovní správu farnosti Moravský Beroun) a v Příboře. V tomto městě byl v letech 1876–1887 též kaplanem. Během svého působení v čele arcidiecéze vysvětil nespočet kněží, mj. i rodáka ze Studénky Františka kardinála Tomáška. Biřmoval tisíce biřmovanců a ve Staré Bělé dokonce během udílení této svátosti vyčerpáním omdlel. Měl výrazný podíl i na stavbě či opravách řady kostelů, z naší diecéze připomeňme např. jenom ten v Ostravě-Hrabůvce, Dolních Životicích, ve Strahovicích, potažmo kapli v Mniší. Ještě jako probošt kroměřížský např. posvětil základní kámen kostela v Háji ve Slezsku.

Krom toho stál u zrodu první Charity na území dnešní České republiky a zasloužil se o obnovu a povznesení nejvýznamnějších moravských poutních míst – Svatého Hostýna  a Velehradu.

Zajímavostí rovněž je, že jeho jméno nese náměstí v Ostravě-Mariánských Horách a ulice v Opavě a Příboře.

Právě v posledně jmenovaném městě bude v sobotu 15. dubna před farním kostelem odhalena socha arcibiskupa Antonína C. Stojana. Setkání začíná v 9.30 a naváže na něj vernisáž výstavy o arcibiskupovi. (Výstava bude ve farním kostelem k vidění po bohoslužbách a dále pravidelně v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne.) Z chrámu Narození Panny Marie se pak účastníci přesunou do refektáře piaristického kláštera na přednášku „Tatíček Stojan v životě a paměti“ historika Jaroslava Šebka, která začíná v 10.40.

Pin It