Ostrava - Poslední mši svatou roku 2022 v diecézi budou sloužit minorité na Cvilíně nad Krnovem. S půlnocí pak začnou bohoslužby v Jablunkově a Slezské Ostravě. Na Silvestra se chystají taky horské mše na Kozubové a Prašivé.

211231 230917 zdpo poutslov dsc9804

Loňští účastníci pěší pouti silvestrovskou noční Ostravou. Snímek: Zdeněk Poruba / Člověk a Víra

Konec kalendářního roku vybízí k poutím. Někdo děkuje za Boží pomoc a vedení v uplynulých měsících, někomu zas leží na srdci vyhlížené události roku 2023. Na různých místech v diecézi je možné prožít poslední hodiny roku 2022 společnou modlitbou.

Mnoho farností se 31. prosince schází ke své poslední mši v roce v podvečerních hodinách. Platí to i pro některá poutní místa.

Na Maria Hilf u Zlatých Hor začíná mše svatá na Silvestra v 15 hodin. Ve Frýdku v mariánské bazilice je bohoslužba v plánu na 16. hodinu.

31. prosince se konají mimořádné mše svaté taky v některých horských kaplích. Na Kozubové u Jablunkova bohoslužba začíná v 11 hodin. Na Prašivé u Frýdku-Místku se bohoslužba slouží od 15 hodin. 

Na poutním místě Krnov-Cvilín se na sklonku roku věřící setkají až před půlnocí. Ve 22:30 začíná v chrámu Povýšení Svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné adorace, ve 23 hodin pak poutníci vstoupí do mše svaté.

Ve Staré Bělé u Ostravy začíná na Silvestra ve 23:30 předpůlnoční adorace, po ní následuje novoroční přípitek na faře.

JInde vstoupí věřící do první mše nového roku s úderem půlnoci. Stane se tak např. v kostele Panny Marie Karmelské a sv. Josefa na Slezské Ostravě. Tamní "novoroční půlnoční" předchází pouť od katedrály Božského Spasitele. Sraz poutníků je ve 23 hodin u fary (za katedrálou). Ve 23:20 pak už na Slezské Ostravě v kostele začíná modlitba růžence. Do mše svaté pak poutníci vstoupí symbolicky minutu po nedělní půlnoci.

O půlnoci na Nový rok začíná mše svatá taktéž v Jablunkově v klášterním kostele u sester Alžbětinek.

 

Pin It