Frýdek / Sedliště – Mladí zpěváci a hudebníci skupiny Alfa Štramberk zvou na hudebně-duchovní pásmo Carlo Acutis ‚Ajťák Boží‘ 6. 11. ve 14.00 do baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku a 6. 11. v 17.00 do kostela Všech svatých v Sedlišti.

Bezmála čtyřicet mladých hudebníků se ve Štramberku a okolí se spojilo díky Kurzům Alfa a společně vytvořili hudebně-duchovní pásmo o bl. Carlu Acutisovi. Mladém italském světci, který zemřel v pouhých patnácti letech a zanechal za sebou hlubokou duchovní stopu. O hudebním pásmu hovoříme s Petrem Buzkem, učitelem ze Štramberka, který se na přípravě pásma podílel.

1) Začněme u kořenů, věnujete se mládeži delší dobu, přesto jste letos zařadili do programu něco nového.

Dětem a mládeži ve farnosti Štramberk se věnujeme téměř dvacet let. Chystáme pro ně pravidelné sportovní, kulturní, společenské a charitativní akce a snažíme se je vést v duchu evangelia a hesla fair-play. Letos v lednu přišel náš kamarád Tomáš Socha s myšlenkou, že bychom se měli pokusit odrůstající mládež naší „dětské“ scholy navést k životu ve společenství. Jako profesionální muzikant viděl ideálním spojujícím prvkem hudbu a vzhledem k tomu, že jsme nechtěli zakládat jen kapelu, ale především dát mladým prostor jít do hloubky duchovně, rozhodli jsme se jim nabídnout Kurzy Alfa pro mládež. Kurzy u nás byly výjimečné tím, že místo obvyklé společné večeře jsme společně hráli a zpívali. Svou pomoc a zkušenosti nabídl Karel Váňa, který tyto kurzy spolupořádá v sousední Kopřivnici pro dospělé.

Kde a jak kurz proběhl? Kdo se ho účastnil a jak ho účastníci prožili?

Díky tomu, že se myšlenka společenství spojeného s nácvikem pásma na štramberskou pouť rozšířila i mezi mladými v sousedních farnostech, setkávalo se po tři měsíce v místním kulturním domě každý pondělní podvečer přes třicet účastníků ve věku 13 až 23 let. Velkým potěšením byla pravidelná účast mladých hudebníků ze ZUŠ Kopřivnice, kteří kostel běžně nenavštěvují. Během několika týdnů se ze všech vytvořila jedna velká parta, která zažívala krásné zkušenosti se společenstvím, modlitbou, hudbou, zpěvem, četbou Bible a cyklem přednášek.

Vzniklo představení o Carlu Acutisovi. Jak na kurzy navazuje a kde se ten nápad zrodil?

S originálním nápadem připravit hudebně-duchovní pásmo o blahoslaveném Carlu Acutisovi přišla vedoucí štramberské scholy Radka Buzková. Nastudovala život mladého italského teenagera, programátora a světce 21. století, sepsala příběh o jeho životě, rozepsala scénář do jednotlivých rolí a vybrala písně, které souvisí s jeho životem. Hudebník Tomáš doplnil písně o další hlasy a napsal noty pro většinu nástrojů. Nácvik tohoto pásma pro nás představoval ono společné hudební vyžití při kurzu.

Jaká je dramaturgie programu a kdo v představení účinkuje? Viděl jsem na fotkách širokou nástrojovou sekci!

Pásmo jsme pojmenovali „Carlo Acutis, Ajťák Boží“. Posluchači našeho vystoupení mají během 45 minut možnost zamyslet se nad životem světce, který během pouhých 15 let svého života zanechal hlubokou stopu ve svém okolí a odnést si některou z jeho myšlenek do svých domovů. S manželkou Radkou jsme připravili prezentaci fotek z jeho života, smrti a blahořečení promítanou na plátno. V příběhu zaznívají slova jeho matky, spolužáků, žebráka na ulici, lékařky v nemocnici a ostatních lidí, kteří žili nejen v Carlově blízkosti. Písně zpívá čtyřhlasý sbor se sólisty, hudební složku tvoří smyčcový orchestr, klávesy, kytara, elektrická basa, ukulele, cajon, zobcová a příčná flétna, celkem vystupuje 40 mladých lidí.

Kde jste například s tímto pásmem vystupovali a jaké byly ohlasy při vašich představeních?

Musíme říct, že to, co z našeho „hudebního vyžití“ vzniklo, nejen nás obrovsky překvapilo a také utvrdilo v tom, že kdo hledá nejprve království Boží, dostane přidáno vše ostatní. Premiéru jsme měli v květnu ve Štramberku a velký závěrečný potlesk a ohlasy nás povzbudily do další práce. Po červnovém koncertě v Kopřivnici nám nějaká paní řekla, že by nás měl slyšet celý svět nebo aspoň republika. Velkým potěšením tedy pro nás byla oficiální pozvánka organizátorů Celostátního setkání mládeže. Náš koncert v Hradci Králové u ostatků světce zůstane pro všechny účinkující skupiny Alfa Štramberk nezapomenutelným zážitkem. Věříme, že minimálně stejnou radost jsme předali všem lidem, kteří naše pásmo vyslechli. Samotný příběh, hudba a fotografie jsou natolik dojemné, že slzy v očích některých posluchačů nebylo možno přehlédnout. 

Je možné pozvat vás "na hostování" do nějaké jiné farnosti?

Možné to je, převoz účinkujících, nástrojů a aparatury jsme si nacvičili cestou na CSM, takže pokud by v některé farnosti chtěli přiblížit Carla Acutise skrze naše multimediální pásmo a bude to v našich možnostech, rádi přijedeme. Kontakty, fotografie i videoochutnávku z vystoupení je možno najít na www.alfastramberk.cz.

Jak vaši skupinu posunulo, že jste se takto hluboko zabývali bl. Carlem? V čem vás to obohatilo?

Po celou dobu jsme cítili, že Carlo je s námi a pomáhá nám při tvorbě i nácviku pásma. Duchovní obohacení a radost ze společenství prožívali a stále prožívají věřící i nevěřící naší skupiny a také my čtyři učitelé, kteří mládež doprovázíme. Děkujeme všem, kteří se za zdárný průběh celého projektu modlili nebo jinak přiložili ruce k dílu. Chtěli bychom povzbudit každého, kdo má touhu začít s něčím novým k oslavě Boží, aby se nebál zasadit semínko a náš Pán, bude-li to jeho vůle, může ho časem přeměnit v užitečné plody.

Rozhovor vedl Ondřej Elbel

Snímky z červnové kopřivnické reprízy nafotil Dominik David ze spolku Člověk a Víra

Pin It