Stará Bělá - Olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan od svého zvolení do čela arcidiecéze v roce 1921 několikrát zavítal do farností, které jsou už 25 let součástí ostravsko-opavské diecéze. Od 28. srpna až do 6. září 1922 biřmoval na Hlučínsku a vizitoval zdejší farnosti. Hned na to odjel do Příbora a pak do Lipníku nad Bečvou, kde 7. září posvětil zvony. Za tři dny byl už zase v Moravské Ostravě, aby požehnal horníkům jejich prapor. Pověstná neúnavnost a horlivost arcibiskupa Stojana, však brzy přinesla svou daň. Do Staré Bělé přicestoval 22. října 1922 natolik vysílen, že omdlel. Pastorační práci přesto dokončil a stihl se ještě zastavit ve Vyškovicích. Po návratu do Olomouce mu však už vyčerpané tělo nedovolilo, aby se ještě kdy vydal na delší pastorační cestu po arcidiecézi.


stojan


Stojanův životopis zachycuje poslední návštěvu na Hlučínsku velmi podrobně. Ve farnostech udělil 15 tisíc biřmování. Toto rekordní číslo bylo moc i na poměry před 100 lety. „Od roku 1908 neměli dobří naši katolíci na Hlučínsku příležitosti, že by mohli doma býti sv. křižmem a slovem Božím ve sv. víře posilněni. Proto je počet biřmovanců tentokráte zvláště veliký a páčí se na 15.000, rekordní je to zajisté číslo, jež svědčí o jinými nezdolané práci našeho p. arcibiskupa, který kromě toho všude káže, zpovídá a celebruje,“ popisuje návštěvu arcipastýře dobový tisk. „Tatíček“ Stojan během týdne stihl navštívit Benešov, Bolatice, Kravaře, Hlučín a Ludgeřovice. V této obci biřmoval „tři půldny“ 2800 biřmovanců. „Věřící, jako by dobře věděli také, jaká námaha jej u nich očekává, nešetřili také projevy lásky k němu. Vše bylo připraveno přímo nádherně. Věnců samých napleteno jistě na dva kilometry délky, jimi vyzdoben chrám Páně, tři slavobrány, celý les stožárů, na nichž vlály prapory převážnou většinou v papežských barvách. V pátek večer uspořádán na počest nejd. pana arcibiskupa pochodňový průvod se dvěma hudbami a aranžováno před farní budovou pěvecké dostaveníčko s pozdravy bodrých havířů ze závodu Anselm a Oskar z Petřkovic a hasičských spolků.“

Na sever od Olomouce se arcibiskup Stojan vydal naposled 21. října 1922. „Ač už byl k smrti vysílen, vydává se tam, aby biřmoval a posvětil hřbitov,“ těmito slovy uvedl životopisec záznam o posledním biřmování, který doložil citacemi z časopisu „Našinec“ č. 248. „Nejdůstojnější arcipastýř náš dr. A. C. Stojan, ač churavý, navštívil naši obec, aby ve svaté víře utvrdil naše děti,“ popsal událost dobový novinář. „Třebaže hustý déšť padal, nedovedl zabrániti katolíkům, by se nedostavili v hojném počtu k uvítání.  Průvodem vedli p. arcibiskupa slavnostní branou do kostela, kdež bylo sv. požehnání. U hlavního vchodu kostela uvítal p. arcibiskupa zástupce kapitulních statků, pak předseda konkurenčního výboru a Lidové jednoty, členové Orla a katolická mládež.“ První den návštěvy Staré Bělé završil program v hostinci p. Máchy, kde byl v sále připraven hudebně-pěvecký večírek, spojený s ukázkami tělocvičnými.

V neděli 22. října 1922 v kostele sv. Jana Nepomuckého udělil svátost biřmování 260 biřmovancům. „Poněvadž nepříznivé deštivé počasí trvalo, ohlášené svěcení hřbitova odložilo se až na starobělskou pouť, kdy pan arcibiskup chce přijeti,“ popsal již neuskutečněné plány A. C. Stojana článek v časopise „Našinec“. Na Ostravsku se olomoucký arcibiskup zdržel do pondělí 23. října 1922. Před odjezdem do Olomouce stihl ještě navštívit Vyškovice. „Tam rovněž byl slavně uvítán. Prapory vlály z mnoha domů a lid průvodem vedl krásnou branou svého arcipastýře do kaple. U kaple vítal pana arcibiskupa člen obecní rady, předseda Lidové jednoty a žačka za děti. Po slavné mši svaté informoval se pan arcibiskup stran regulace Odry a prohlížel škody, které voda činí. Odpoledne pak odjel do Olomouce.“

Podle životopisu A. C. Stojana z roku 1933

Ilustrační foto: Arcibiskup A. C. Stojan na dobové fotografii

Pin It