Opava – Z pátku 8. dubna na sobotu 9. dubna se v opavské konkatedrále Panny Marie uskuteční čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible.Za dvacet čtyři hodin se v opavském chrámu vystřídá asi 200 lidí různých věkových kategorií a sociálních vrstev při čtení biblických úryvků Nového zákona.

„Zapojit se může každý, protože akce není určena jen pro praktikující věřící, nýbrž pro každého člověka dobré vůle,“ upřesňuje organizátor akce Lukáš Graca, který se inspiroval při studiích v Olomouci. „Čtení Bible jsem za studentských let absolvoval třikrát. Záměrně jsem si vybíral čas v noci. Miluju chvíle, kdy celé město spí, jsem sám a mohu v klidu a tichosti předčítat. Má to zvláštní atmosféru,“ přiznává Lukáš. Dlouho nosil v hlavě myšlenku uskutečnit projekt Bible24 také v Opavě a po znovuotevření konkatedrály si řekl, že by si něco takového zasloužila: „Rád se pohybuji mezi lidmi, rád pro ně něco dělám, nebaví mě sedět doma. Od začátku letošního roku jsem s dalšími lidmi do projektu intenzivně zapojen, a pokud to bude v mých silách, zůstanu v chrámu po celých 24 hodin.“

Lidé se už přihlašují a kromě farníků budou prostorem znít nejen hlasy představitelů politického, akademického a společenského života, ale i sportovců, studentů, zástupců jiných církví, občanských iniciativ a řada dalších. „Zájem o zapojení projevil například také opavský primátor, skauti, lidé z Charity Opava, festivalu Slunovrat i spolku Kostela sv. Janů,“ oceňuje Lukáš, který by byl rád, aby přišli i lidé nevěřící: „Uvidíme, zda se to podaří. V každém případě moc děkuji organizátorům v Olomouci za velikou pomoc a z poloviny ušetřenou práci. Oni už v tom jsou zajetí a ví co a jak. Letos totiž připravují jubilejní 10. ročník Čtení Bible24.“

Zájemci se mohou hlásit na stránce projektu www.farnostopava.cz/bible24/. „A nemusí jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít do konkatedrály a čtené texty si poslechnout,“ zve Lukáš Graca.

Historie projektu Bible24

Projekt Bible24 má svůj počátek v Římě, kde se v bazilice Santa Croce in Gerusalemme u příležitosti zahájení Biskupské synody katolické církve o Božím slově v říjnu 2008 předčítalo z Bible nepřetržitě sedm dní a šest nocí. Čtení zahájil papež Benedikt, po něm následovalo 1452 čtenářů z nejrůznějších společenských skupin a vrstev, od obyčejných italských rodin a dětí přes celebrity showbyznysu až po bývalé prezidenty Italské republiky, včetně zástupců jiných náboženství. Každý čtenář četl 6–7 minut, přičemž každých devadesát minut čtení bylo proloženo deseti minutami hudby. V květnu roku 2009 se zrodila česká varianta Bible24 v Uherském Brodě, kde se z  Bible předčítalo čtyřiadvacet hodin. V roce 2010 pomyslnou štafetu převzali ve farnosti u  sv.  Cyrila a Metoděje v Brně–Židenicích a v roce 2011 se uskutečnil třetí ročník v  pražském kostele sv. Ludmily na Vinohradech. Celodenní a celonoční čtení Bible se stalo již tradicí v Olomouci, kde tento projekt funguje od roku 2013.

Foto: Michael Bujnovský/Člověk a Víra

Pin It