Diecéze – I přes obtížnou dobu vyrazili začátkem ledna do ulic koledníci, aby přinesli lidem radost a požehnání do nového roku. S prosbou o příspěvek pro lidi v nouzi a vírou v lidskou solidaritu a dobrotu, které je dnes potřeba více než kdy jindy, budou naše domovy navštěvovat až do 16. 1. 2022.

Tři králové v ulicích, pokladničky v kostelích i nad mraky

Tříkrálovou sbírku je možné podpořit také darem do statické kasičky. Úředně zapečetěné kasičky s logem Charity Česká republika budou umístěny v obchodech, na úřadech, v kostelech a dalších veřejných místech po celé republice. „Zajímavostí jsou vrcholové kasičky, které čekají na turisty na vrcholu Lysé hory i na Pradědu,“ doplňuje Sylva Lejsková, mluvčí Diecézní charity ostravsko-opavské. Konkrétní umístění statických kasiček najdete na webových stránkách nejbližší oblastní Charity.

Poslední ročník sbírky znamenal, mimo jiné, hledání nových cest. Musel se obejít bez koledníků, ty nahradili koledníci online. „Lidé, kteří chtějí sbírku podpořit, a nepotkají letos ve svém okolí koledníky nebo nenarazí na statickou pokladničku, mohou přispět do sbírky bezhotovostně. Možnosti jsou hned dvě: Do konce ledna mohou lidé zaslat dar na sbírkový účet 66008822/0800 s doplněním konkrétního variabilního symbolu, který má každá Charita přiřazen, nebo mohou přispět online na webu www.trikralovasbirka.cz,“ upřesňuje za DCHOO její mluvčí Sylva Lejsková.

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit rovněž zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90.

Pro rok 2022 schválila Tříkrálová komise 49 záměrů, které budou jednotlivé Charity realizovat v rámci svého působení v ostravsko-opavské diecézi. Ve Frýdku-Místku např. ze získaných peněz zařídí tréninkový byt pro lidi s duševním onemocněním, děti z azylového domu sv. Zdislavy, který provozuje Charita Ostrava, se mohou těšit na nové herní prvky na dětském hřišti a v Českém Těšíně vybudují bezbariérové prostory v Charitním centru pro seniory. Kompletní přehled tříkrálových záměrů je dostupný na webových stránkách Charity.

Během Tříkrálové sbírky proběhly také doprovodné aktivity

V ostravském kostele sv. Václava proběhl 5. 1. Tříkrálový koncert Charity Ostrava, na kterém účinkovali Martin Chodúr a Ostravský dětský sbor – přípravné oddělení Kosi pod vedením Jana Mlčocha a Evy Poláškové.

Tradiční Tříkrálový průvod ve Frýdku-Místku začal 8. 1. letos poprvé na frýdeckém náměstí, pokračoval na náměstí místecké, kde se tři králové setkali s Herodem. Odtud zamířili k betlému, který na ně čekal v kostele sv. Jana a Pavla. Zde se tři mudrci z východu poklonili právě narozenému Ježíši a společně s ostatními zazpívali koledy.

Fotogalerie: Ivana Bužková/Člověk a Víra, Josef Cinciala/Člověk a Víra, Vladimír Liška/Člověk a Víra

Městem Třinec prošel v sobotu 8. 1. slavnostní Tříkrálový průvod se svíčkami, koňmi a třemi králi, následovalo hudební vystoupení scholy a pro nejmenší byly připraveny aktivity pro děti.

Charita Opava v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě uspořádala 9. ledna Tříkrálovou neděli. Zájemci se mohli se třemi králi setkat například po dopoledních bohoslužbách, užít si atmosféru opravené vánoční katedrály a podívat se na betlém. Každou půlhodinu jim k tomu hrály varhany.

Co nás ještě čeká

Charita Frýdek-Místek vyhlásila Tříkrálovou soutěž o nejkrásnější betlémskou hvězdu. Vyrobte nebo namalujte betlémskou hvězdu, vyzdobte s ní okno nebo dveře, svoje dílo vyfoťte a pošlete do 31. ledna 2022 na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pro tři vylosované jsou připraveny odměny, losování proběhne 1. února 2022 a všechny fotky budou zveřejněny na webových stránkách Charity Frýdek-Místek.

Charita Jeseník pořádá výtvarnou a fotografickou soutěž na téma „Tři králové v proměnách času“. Výtvarná soutěž je rozdělena do dvou kategorií: pro děti do 7 let a pro děti od 8 do 12 let. Soutěž o nejlepší fotografii není věkově omezena. Výtvarná díla je možné odevzdat na střediscích Charity Jeseník do 31. ledna 2021. Fotografie je možné zaslat na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 19. ledna 2022. O nejlepší fotografii rozhodne veřejnost prostřednictvím Facebooku Charity Jeseník do 31. ledna 2021.

16. 1. 2022 proběhne akce koledování u jesliček ve farním kostele sv. Alberta v Třinci. Na závěrečné setkání a zpívání v kostele jsou zváni všichni koledníci.

Poslední víkend koledování, tedy v sobotu 15. a v neděli 16. ledna, budou moci lidé, k nimž tři králové dosud nepřišli, a oni by je rádi uvítali, využít takzvanou „Tříkrálovou pohotovost“. Když zavolají na telefonní číslo 604 175 518 a uvedou svou adresu, tři králové k nim i s koledou dorazí.

Všem dárcům, kteří se rozhodnou podpořit Tříkrálovou sbírku a jejím prostřednictvím tak pomáhat potřebným, srdečně děkujeme.

Více informací na:

www.trikralovasbirka.cz

www.facebook.com/trikralovasbirka

Pin It