Opava - Zrekonstruované, rozšířené a zmodernizované prostory sociálně terapeutické dílny Radost mají nově k dispozici klienti Charity Opava. Bezbariérový objekt s dílnami, kuchyní, zahradou i cvičnou kavárnou v areálu ředitelství v Opavě-Jaktaři požehnal ve středu 6. října apoštolský administrátor biskup Martin David. Celkové náklady rekonstrukce vyšly na 20 milionů korun. Projekt z 95 % financují dotace z evropských sociálních fondů, 5 % spoluúčasti hradí Charita Opava.


RadostOpava


Základy pro sociální službu s dílnami pro mentálně postižené klienty položila již před téměř třiceti lety Magda Grimová v opavském ústavu Marianum.  Zdravotní sestra se zkušenostmi z psychiatrické léčebny věděla, jak strádají lidé, kteří jsou nuceni žít své životy v izolaci pouze za zdmi nemocnice a zavřenými dveřmi domovů. Díky její snaze vznikly na zelené louce chráněné dílny, v nichž by mohli tito lidé smysluplně pracovat, potkávat se s kamarády a vracet se do společnosti, ze kterého byli necitlivě vyloučeni. „Mnoho dalších se podílelo na provozu a rozvoji sociálně terapeutické dílny následujících třicet let. Vždy se snahou pokračovat v úkolu vracet lidi s mentálním znevýhodněním a duševním onemocněním zpět do společnosti, nabídnout jim smysluplnou práci a spolu s ní také pocit potřebnosti a důstojnost,“ uvedl ředitel Charita Opava Jan Hanuš.

Modernizace dílen přinese možnost nabídnout aktivity více klientům. Rozšířením se kapacita služeb navýší o 60 % a bezbariérovost umožní využívat sociální terapie také imobilním zájemcům. „Rekonstrukcí starých prostor a přístavbou prostor nových jsme získali vhodné zázemí, díky kterému můžeme navýšit okamžitou kapacitu z původních 25 osob na 40 osob denně,“ uvedla manažerka Sekce sociálních služeb Charity Opava Pavlína Králová a dodala, že se portfolio činností rozšířilo o práci se dřevem, práci na zahradě, práci v cateringové kuchyni a připravuje se také cvičná kavárna, která by měla být prostorem pro nácvik baristických dovedností. Zcela nová je také relaxační místnost a zelená střešní terase propojená se zahradou.

„Klienti Radosti zde budou dělat mnoho věcí, které my považujeme za samozřejmé, nebo se nám do nich dokonce nechce, například vařit, pracovat v dílně nebo na zahraně. Ale oni z nich mají radost, mají radost z toho, že je můžou dělat,“ řekl před slavnostním požehnáním dílen biskup Martin David, a dodal, že by si přál, aby stejnou radost sdíleli i všichni pracovníci Radosti. Kromě opravené nemovitosti požehnal biskup také mobilní lektrokavárnu a předal její obsluze dárek v podobě dvou velkých balíků kávy. Radost s Radostí přijeli do Opavy prožít také další hosté. Vedení Diecézní charity zastupoval její ředitel Lukáš Curylo a prezident P. Jan Larisch. Nechyběl ani bývalý opavský děkan a nyní delegát ad omnia P. Jan Czudek a jeho nástupce ve v děkanské službě P. Václav Koloničný. 

Charita Opava pozvala také ředitelku opavské pobočky Úřadu práce Petru Balovou, opavského primátora Tomáše Navrátila i trenéra opavských basketbalistů Petra Czudka. Všichni si mohli prohlédnout nové prostory a pochutnat si na pohoštění, které pro ně připravili klienti Radosti ve své nové rautové kuchyni. Pozvání přijali také zástupci spolupracujících sociálních organizací z Opavska. 

Foto: Ivo Mludek/Charita Opava

Více fotografií na www.charitaopava.cz

Pin It