Tento text píšu v pátek na vzpomínku svaté Terezie od Dítěte Ježíše, kterou více známe jako Terezii z Lisieux. Právě její "malá cesta" mi vnukla myšlenku, o čem psát u tématu manželství.

Všimněte si jedné drobnosti v dnešním evangeliu. Když Ježíš nejprve farizeům a potom učedníkům vysvětlil, jak je to s manželstvím, začali k němu nějací lidé přinášet děti, aby se jich dotkl (požehnal?). Jak reagovali učedníci? Zakazovali to těm lidem, možná i samotným dětem. Před chvílí řešili velkou věc, ale drobnost nepochopili ani nezvládli.


cottage gde4f894ce 1280


Tak je to i v manželství. Pokud se řeší jen "velké věci", tak potom není času, místa, trpělivosti, ochoty zvládat drobnosti - odložit umyté nádobí, zamést, co jsem rozsypal, odstřihnout a přinést růži, vyloupat hrách, nalít sklenici vína, podat kladivo, vynést odpadky… Každodenní drobnosti vytvářejí manželství. Tak jsme to kdysi slíbili - věrnost ve zdraví i v nemoci, ve štěstí i v neštěstí…  No pokud pod tím myslíme jen věrnost při rakovině či těžké autonehodě, ale nevidíme věrnost v polibku po probuzení, polibku při odchodu do práce, objetí, pohlazení, mnoha otázkách i mnoha odpovědích, tak jsme jako učedníci - chápeme podstatu manželství, ale "okřikujeme děti".

Malá cesta svaté Terezie je právě o maličkostech. Ty, které jsem již zmínil, jsou jen jakousi drobnou ilustrací, neboť jsou jich stovky, možná tisíce denně. Právě ony vytvářejí pevný vztah - pokud je vidíme a jednáme. Nebo všechno ničí, jestliže je nevidíme a ani nečiníme (viz Píseň 2, 15).

Když Adam pojmenoval všechna zvířata, Bůh viděl, že není spokojen. Viděl všechno, ale neměl s kým "hodit řeč". Byl sám. No když pak uviděl Evu, vykřikl od nadšení: "Konečně !!!" Kdy to zbabrali? Když na našeptávání ďábla začali řešit velké věci ("Budete jako Bůh!"): Místo toho, aby se věnovali zahradě, květinám, zelenině, ovoci, tak řešili svou velikost namísto toho, aby se těšili ze své malosti, z toho, že se nemusí věnovat celosvětovým problémům, které by i tak nevyřešily. O ty se staral Bůh.

I dnes je to tak: máme se věnovat hledání / budování Božího království. O vše ostatní se postará Bůh. I v manželství! Říkám to z vlastní zkušenosti.

Převzato a přeloženo do češtiny s laskavým svolením autora a žilinské diecéze z portálu: http://dcza.sk 

Přeložil: Mgr. Bc. Pavel Siuda

Fotka od Stanly8853 z Pixabay 

 

Pin It