Opava/ Krnov - V kostelích opavských a krnovských minoritů proběhne v neděli 3. října po mši svaté tzv. transitus, františkánská pobožnost připomínající přechod sv. Františka z Assisi z tohoto světa do nebe.

Transitus je pobožnost, která se obyčejně koná 3. října v podvečer v kostelích řádů s františkánskou spiritualitou. Duchovní synové a dcery sv. Františka se shromažďují, aby si připomněli přechod (transitus) sv. Františka z tohoto světa do nebe.

V neděli 3. října tak budou jako františkánská rodina slavit transitus v Opavě po mši sv. začínající v 17 hodin. Samotnou slavnost sv. Františka oslaví v pondělí 4. října ranní mší v 8 hodin a slavnostní večerní mší v 17 hodin.

V Krnově proběhne transitus po mši sv. začínající v 19 hodin, svátek svého zakladatele oslaví v pondělí při mši sv. v 7.00.

Tato pobožnost probíhá podobně jako počáteční liturgie Bílé soboty při zhasnutém světle za svitu malých rozžatých svící. Během liturgie se čte z raných životopisů svědectví o úmrtí světce a také se zpívají písně k sv. Františkovi – zvláště ty, jež jsou přímo spojené s jeho skonem: Žalm 142, který se modlil krátce před svou smrtí, a také „Píseň bratra Slunce“, jež vznikla v posledním období jeho života.

Mimo jiné je v tento den (a také v den následující, tj. 4. října) možné v kostele františkánské rodiny získat plnomocné odpustky. Krom tří obvyklých podmínek, kterými jsou stav milosti posvěcující, sv. přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce, je třeba se pomodlit při návštěvě kostela Otčenáš a Credo.

Foto převzato z webu minorite.cz

Pin It