Ostrava - Televize Noe slaví patnácté narozeniny. Začala vysílat 10. května 2006 z Ostravy a v Ostravě sídlí stále. Jako celoplošná nekomerční televize dobrých zpráv nabízí široké spektrum pořadů pro všechny generace s těžištěm v pořadech duchovních. Vlastní produkce, provoz i vysílání jsou hrazeny z darů diváků, příznivců a přátel. Kvůli trvajícím omezením oslaví své výročí hlavně prostřednictvím televizních obrazovek, na 20. květen připravuje přímý přenos galakoncertu Evy Urbanové.


img8649


U vzniku televize Noe stála skupina převážně mladých lidí, jejichž koníčkem byla tvorba filmů a televizních pořadů. Vysílání se postupně rozšiřovalo od počátečních několika hodin denně až po současné vysílání nepřetržité. Dnešní široká nabídka obsahuje pořady pro všechny generace a nejrůznějšího zaměření, žánrů i forem. Jedinečná je televize Noe v prezentaci pořadů duchovních: Pravidelně vysílá bohoslužby a liturgické slavnosti z kostelů a katedrál v celé republice, ale také přímé přenosy z Vatikánu nebo zahraničních cest papeže. Za tyto pořady jsou vděční hlavně diváci starší a nemocní, pro které je televize Noe velkou oporou i přátelskou společnicí.

Televize žije z darů diváků. Má přenosový vůz a vysílá v HDTV kvalitě

Od samého počátku jsou programy i vysílání televize Noe hrazeny z darů diváků, příznivců a přátel. Jejich štědrost umožňuje držet krok se současnými technickými požadavky, například v podobě přenosového vozu v HDTV kvalitě. Díky společenství, které se vytvořilo mezi televizními tvůrci a diváky, je Noe mezi našimi televizními stanicemi ojedinělou alternativou. V posledním roce plném protipandemických omezení a strachu dávala divákům pozitivní pocit blízkosti, naději a povzbuzení. Intenzivně jim naslouchala a ve vysílání i po telefonu poskytovala duchovní a další pomoc. Ve spolupráci s řádem milosrdných bratří vysílala benefiční koncert na pomoc Itálii. Nechyběly ani výzvy k šití roušek s uváděním dobrých příkladů, kde se těmto aktivitám dařilo. Velmi oblíbeným se stal interaktivní pořad Uzdrav naši zem, jehož hosty byli lékaři, hudebníci, duchovní a lidé z dalších oblastí. V době uzavřených divadel odvysílala televize Noe živě dvě velké operní premiéry, Toscu z Národního divadla Moravskoslezského a Fidelia z Olomouce. 

Speciální vysílání nabídne v neděli 9. května děkovnou bohoslužbu

Protože hygienická omezení stále trvají, slaví televize Noe své narozeniny hlavně prostřednictvím televizních obrazovek. Za patnáct let vysílání poděkuje v neděli 9. května při mši svaté v ostravském kostele sv. Václava. Hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference. Mše svatá začíná v 10.00 hodin. Po celý den se budou na obrazovce střídat oblíbení hosté a klíčové pořady z nedlouhé vlastní historie. V obdobném duchu se ponese i jubilejní den 10. května. Dvacátého května se ve vysílání propojí dvě výročí, patnáct let televize Noe a významné kulaté výročí operní hvězdy Evy Urbanové: V přímém přenosu z Národního divadla moravskoslezského odvysílá televize Noe její narozeninový galakoncert.    

Více k programu televize Noe na www.tvnoe.cz.

Autor ilustrační foto: František Ingr/Člověk a Víra

Pin It