Po devatenácti letech od posvěcení kostela sv. Barbory v Loukách nad Olší, nechala duchovní správa ze Stonavy obnovit vnější fasádu. Místní farář P. Roland Manowski si přeje zrenovovat i další části kostela a připravit jej tak na oslavu kulatého výročí. „Kostel byl vysvěcen v roce 2001, zrekonstruovaná fasáda bude tedy takovým dárkem k jeho 20. výročí. Fasáda musela být přetřena, protože kostel stojí na místě, kde se rychle zašpiní. Okolo kostela vede rušná silnice a nedaleko jsou i černouhelné doly,” vysvětluje duchovní. K blížícímu se výročí by proto rád také provedl údržbu oken a dveří. Vše bude však záviset na penězích, které bude mít farnost k dispozici. Práce na obnově fasády farnost svěřila místní firmě Vlastimila Moravčíka.


KostelLouky1


Kostel roní slzy nad zkázou původní obce

Kostel ve tvaru slzy byl postaven jako náhrada za původní kostel sv. Barbory z let 1809-1818, který sloužil lidem na karvinském předměstí Louky nad Olší. Tehdy nahradil dřevěný kostel postavený někdy okolo roku 1500. Masivní těžba černého uhlí na Karvinsku však celou lokalitu prakticky vymazala z mapy. Uprostřed zatopených vytěžených lagun dnes stojí jako mementu už jen kostel sv. Barbory. Je nepřístupný a ponechán svému osudu. Pozorovat jej mohou cestující z vlaku při cestě z Ostravy do Českého Těšína. Autor projektu nového kostela sv. Barbory architekt Ladislav Mirt chtěl tvarem znázornit smutek a slzy generace, která přišla vlivem těžby o své domovy i původní kostel.

KostelLouky0KostelLouky2

Potřebné peníze má zajistit veřejná sbírka

Duchovní správce farnosti Stonava P. Roland Manowski jako administrátor farnosti Louky vyhlásil na opravy kostela sv. Barbory veřejnou sbírku. Má všechna potřebná schválení Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. „Zatím jsme nashromáždili 83,5 tisíce korun. Stále můžete přispívat. Číslo bankovního účtu veřejné sbírky je 123-1466960227/0100,” uvedl P. Roland s tím, že farnosti přispělo dotací ve výši 20 tisíc korun město Karviná. Radnice již dříve kostel v Loukách podpořila částkou 50 tisíc. korun na zřízení venkovního osvětlení kostela.

Pin It