Hukvaldy - Přírodní amfiteátr v oboře Hukvaldy, který využívají umělci během letních festivalů, prošel za poslední rok radikální proměnou. Biskupství ostravsko-opavské, které je vlastníkem rozsáhlého lesoparku, se rozhodlo areál z roku 1949 nahradit moderním zázemím pro účinkující i diváky. Investici ve výši 6,4 mil. korun podpořil 2 mil. dotací Moravskoslezský kraj. Amfiteátr měl premiéru v pátek 4. září při zahájení Festivalového podzimu. 


OboraAmfiteatr1


S obnovou pódia a dalších prostor pro muzikanty a diváky se již nemohlo déle vyčkávat. Zub času se zakousl do všech dřevěných prvků, které na mnoha místech prohnily a bortily. Původní podium ohrožovala také voda, která se k němu při deštích a jarním tání sbíhala ze svahu a ohrožovala jeho stabilitu. Starý areál byl rovněž bez vodovodní přípojky.

Stavba nového podia, šaten pro účinkující a sociálního zázemí trvala více než rok. Účinkující mají nyní k dispozici dvě místnosti na převlékání, toalety pro muže i ženy a v projektu se myslelo i na bezbariérové sociální zařízení přístupné hendikepovaným. Do areálu byla přivedena pitná voda a odpady jsou odváděny do nové žumpy. V rámci investice byly vyměněny všechny lavice pro diváky.

Vlastní podium pro účinkující je téměř patnáct metrů dlouhé a deset metrů hluboké. Plocha je kryta betonovou vrstvou. Prostor je vhodný pro vystoupení pěveckých i tanečních souborů, ale i pro větší akce s vlastním montovaným podiem, které je možné na základní desku postavit. Přístup na podium je nově bezbariérový.

Slavnostní otevření amfiteátru bylo původně plánováno jaro letošního roku. Muzikanti se však kvůli koronaviru na venkovní jeviště dostali až 4. září při zahájení Festivalového podzimu, který se stal náhradou za zrušený Mezinárodní festival Leoše Janáčka. Během večera vystoupila cimbálová muzika Hradišťan s hudebně tanečním projektem Jiřího Pavlici „O slunovratu“, který je inspirován texty Jana Skácela a lidovou poezií. Nové zázemí v oboře Hukvaldy využije také letní festival Kryštof kemp, který byl kvůli pandemii přeložen na příští rok.

Foto: Jakub Mičovský (MHF Leoše Janáčka)

Pin It