Ostrava - Po sedmnácté zní kostely v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje tóny vážné a duchovní hudby. Svatováclavský hudební vestival má v programu 29 koncertů a letos se v repertoáru umělců objevují více než v předchozích letech díla Ludwiga van Beethovena. Organizátoři festivalu tak chtěli posluchačům připomenout 250. výročí od narození tohoto hudebního génia. 


Collegium Marianum


Collegium Marianum vystoupí v pátek 25. 9. 2020 od 19:00 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě-Staré Bělé. Foto: www.shf.cz 


S ohledem na světovou pandemii a omezenou možnost cestování umělců mezi jednotlivými zeměmi, vystoupí letos jen čeští umělci a soubory. Budou to Collegium 1704, Collegium Marianum, Český filharmonický sbor Brno, Pavel Haas Quartet, Bennewitzovo a Zemlinského kvarteto, pěvkyně Simona Šaturová, Martina Janková, Hana Blažíková a Markéta Cukrová či instrumentalisté Mahan Esfahani, Jiří Vodička a Jan Ostrý. Pestrý program celého festivalu nabízí kromě koncertů klasické hudby také alternativní projekty, promítání filmů či besedy s umělci.

Svatováclavský hudební festival (SHF) je největším mezinárodním festivalem duchovní a tzv. staré hudby v České republice, který byl opakovaně hodnocen odbornou komisí Ministerstva kultury ČR jako jeden z pěti nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba. Jeho 17. ročník rozezní kostely Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 29 koncertům. V rámci nové spolupráce tří hudebních festivalů (Concentus Moraviae a MHF Lípa Musica) se navíc rozhodl pod mottem „Spojeni hudbou“ plně podpořit české umělce a soubory.

„Původní mezinárodní rozměr našeho festivalu jsem musel díky krizovým opatřením již v průběhu dubna zcela přehodnotit a postavit novou koncepci dramaturgie v podobě ryze české verze. Jsem přesvědčen, že festivalové koncerty budou patřit k těm nejlepším, které v letošním roce bude možné v České republice vyslechnout. Navíc se zrodil také zcela nový unikátní projekt tří hudebních festivalů Spojeni hudbou. Spojuje nás nejen členství v České asociaci festivalů, ale i průsečíky dramaturgické a geografické s ohledem na ukotvení ve specifických příhraničních regionech Čech a Moravy. Opět se ukázalo, že jsme schopni se v krizových situacích spojit a hledat co možná nejlepší řešení a systematickou podporu umělců.“ přibližuje ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Program festivalu a místa a obsazenou jednotlivých koncertů najdete na https://shf.cz/

 

 

Pin It