Řím/Bejrút - Papež František po katechezi při dnešní audienci vysílané v přímém přenosu z Apoštolského paláce ve Vatikánu vyzval k modlitbě za oběti včerejších výbuchů v hlavním městě Libanonu, kde zahynulo nejméně 100 lidí. Současně vyzval mezinárodní společenství k pomoci této blízkovýchodní zemi překonat tuto katastrofu. O pomoc zraněnému Libanonu vyzval svět také maronitský patriarcha kardinál Béchar Boutros Raï. 


lebanon 26832 1280


„Včera v Bejrútu, v přístavní zóně, došlo k obrovským explozím, které zabily desítky lidí, tisíce jich zranily a způsobily obrovské škody. Modleme se za oběti a jejich pozůstalé, a modleme se za Libanon, aby se s nasazením všech sociálních, politických a náboženských složek vyrovnal s touto tak tragickou a bolestnou událostí, a za pomoci mezinárodního společenství překonal vážnou krizi, kterou prožívá,“ řekl dnes papež František. 

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.

„Stalo se tak právě ve chvíli – píše kardinál Raï – kdy Libanon prožívá obrovskou hospodářskou krizi, takže není s to si poradit. Také církev, která vytvořila síť humanitární pomoci, stojí dnes před velkou výzvou, na niž není schopna samostatně odpovědět.“ Maronitský patriarcha proto žádá o pomoc charitativní instituce celého světa. Prvním útočištěm pro ty, kdo přišli o střechu nad hlavou, se stala mariánská svatyně Naší Paní Libanonu v Harisse. Ačkoli je od Bejrútu vzdálena asi 20 kilometrů, třásl se během explozí celý chrám – řekl rektor svatyně, otec Chalil Alwan, Vatikánskému rozhlasu. Libanonská národní svatyně se rázem stala místem nepřetržité adorace a slouží se zde jedna mše za druhou, říká maronitský kněz, otec Alwan.

Zdroj: www.cirkev.cz, https://www.vaticannews.va/

Obrázek: www.pixabay.com

Pin It