Ostrava - S posledním říjnovým víkendem se “zavřela” 3. kapitola příběhu “Otevřené chrámy”. Průvodci sloužící půl roku v sakrálních stavbách na území Moravskoslezského kraje denně zapisovali počty návštěvníků. Díky jejich pečlivosti víme, že se do 33 kostelů přišlo během turistické sezóny podívat celkem 187 300 návštěvníků. V loňském roce byl otevřen stejný počet kostelů a navštívilo je 168 645 lidí.  

Na projektu od roku 2017 spolupracuje Ostravsko-opavské biskupství s Moravskoslezským krajem, který formou dotace financuje náklady na propagaci a průvodce, kterých bylo letos opět 150. „Meziroční nárůst návštěvnosti církevních památek v rámci projektu Otevřené chrámy byl více než o 11 %.  Velice mě těší zájem o církevní turistiku a také se potvrzuje, že církevní památky patří mezi vyhledávané cíle našich výletů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, který připomněl zapojení kraje do projektu. 

„Jsem moc rád, že Moravskoslezský kraj je od samého začátku partnerem tohoto smysluplného a atraktivního projektu, který pootevírá poznání našeho duchovně-kulturního dědictví,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu. Spolupráci církve a samosprávy pozitivně hodnotí také vedení diecéze. "Spolupráci biskupství a kraje na projektu Otevřené chrámy vnímám jako jeden z projevů svobody v protikladu k minulému totalitnímu režimu, který se snažil naopak církev v chrámech uzavřít," uvedl pomocný biskup a generální vikář Mons. Martin David. 

Stejně jako v loňském roce se také letos přišlo nejvíce lidí podívat do kostela sv. Maxmiliána v obci Hukvaldy - přesně 29 496. Kostelík z roku 1759 vděčí za maximální návštěvnost umístění v atraktivní lokalitě blízko hradu a obory Hukvaldy. Katedrálu Božského Spasitele v centru Ostravy si za svůj cíl zvolilo 27 471 návštěvníků. Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku si při výletu na hrad Trúba nenechalo ujít 26 037 turistů. Mezi další vyhledávaná místa patřila letos také kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti s 15 602 návštěvami a poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení sv. Kříže na Cvilíně u Krnova. Do barokního kostela od května do října vstoupilo 15 602 poutníků a výletníků. 

Statistiky sledují kromě celkové návštěvnosti také jejich četnost za hodinu. V tomto srovnání pak nejlépe vychází dřevěná kaple sv. Antonína Paduánského na hoře Prašivá, do níž se průměrně za hodinu přišlo podívat 35 lidí (34,62). Do kaple na Radhošti 27 (26,9), do kostela sv. Maxmiliána rovněž 27 (26,67), kostel ve Štramberku za hodinu navštívilo 24 turistů (23,77) a do katedrály v Ostravě vstoupilo 23 (23,6). 

Projekt Otevřené chrámy, který si dal za cíl zpřístupnit významné církevním památky na území Moravskoslezského kraje, se poprvé uskutečnil v roce 2017. Kostely si během turistické sezóny tehdy přišlo prohlédnout 139 280 návštěvníků. O rok později v roce 2018 to bylo již od 20 % více. S projektem diecéze i Moravskoslezský kraj počítá i v příštím roce. "Kostely a poutní místa chceme s mírnou obměnou zpřístupněných sakrálních staveb nabídnout k návštěvě také v příštím roce," doplnil projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. 

 

Pin It