Limburg/Německo - Novéna, která je součástí příprav na blahořečení P. Richarda Henkese, SAC, začíná právě dnes. Devítidenní pobožnost završí blahořečení v německém Limburgu v neděli 15. září. Kněz z řádu pallotinů působil na různých místech ve Slezsku a jeho poslední farností byly Strahovice na Hlučínsku.

Poutníci a biskupové z České republiky

Na blahořečení se z ostravsko-opavské diecéze vypraví čtyři autobusy s poutníky. Z pověření papeže Františka bude hlavním celebrantem bohoslužby švýcarský kardinál Kurt Koch. Při slavnosti bude německý kněz P. Richard Henkes, SAC, prohlášen blahoslaveným.  Blahořečení se zúčastní pomocný biskup Martin David a z Olomouce do Limburgu pojede pomocný biskup Antonín Basler.

Zdravice limburského biskupa

Na slavnostní událost do Limburgu pozval ve videopozvánce místní biskup Georg Bätzing. "Srdečně zdravím všechny u příležitosti blahořečení P. Richarda Henkese, také jménem společenství pallotinů. Radujeme se z toho, že s tolika hosty v Limburgu a s kardinálem Kochem, zástupcem Svatého otce, budeme slavit blahořečení. Bude to pro nás velmi významný den.  

Chci pozdravit všechny lidi, kteří na obrazovkách a v rozhlase zde v Německu, ale obvzlášť srdečně také diváky a posluchače v Polsku a Česku, kteří budou tuto událost sledovat v přímém přenosu a spojeni v modlitbě i přes jazykové hranice.

Přeji nám dobrou, osobně prožitou bohoslužbu. Modleme se společně za blahořečení P. Richarda Henkese a jeho odkaz pro dnešní dobu." 

Slavnost blahořečení začíná v neděli 15. září ve 14.00 hodin v katedrále v Limburgu.

Křížová cesta

Pro Limburg je to první blahořečení, které se kdy v této diecézi katedrále slavilo.  Nejen pro místní věřící je to významná událost. Na blahořečení se připravují také věřící v ostravsko-opavské diecézi. Již v postní době byla publikována modlitba křížové cesty, která se inspiruje texty z kázání P. Richarda Henkese a jeho osobními dopisy. Více zde. 

Putovní výstava

Po diecézi také putují panely s výstavou, která dokumentuje život kněze, který je označován za "mučedníka lásky". Své hrdinství projevil nejen nebojácností před nacistikým režimem, ale také při tyfové epidemii v koncentračním táboře Dachau. Jako dobrovolník šel sloužit nemocným. Sám se nakazil a zemřel. 

Kde výstavu najdete? Přehled míst na tomto odkazu

Panely výstavy ke stažení (1. dětství a mládí2. studia3. působení; 4. mučednictví)

Píseň "Ó Bože, radostný náš zpěv"

V průběhu příprav na slavnostní blahořečení emeritní světící biskup olomoucký Mons. Josef Hrdlička do češtiny přeložil a pro zpěv upravil text písně s názvem "Ó Bože, radostný náš zpěv". Píseň je k dispozici ke stažení zde.

Poděkování na Maria Hilf a ve Strahovicích

Děkovnou pouť za blahořečení P. Richarda Henkese, SAC, vykonají věřící z České republiky, Německa i Polska v sobotu 21. září na Pouti národů na Maria Hilf u Zlatých Hor. Mše svatá zde bude sloužena v 11.00 hodin. 

Mše svatá na poděkování za beatifikaci bude slavena 27. října ve 14.30 hodin také ve Strahovicích. V této farnosti působil P. Richard Henkes od roku 1941 do dne svého zatčení gestapem.

Stalo se tak 8. dubna 1943. Nejdříve byl vězněn v nedaleké Ratiboři (dnes v Polsku) a 10. července téhoř roku byl převezen do koncentračního tábora Dachau u Mnichova, kde 22. února 1945 podlehl tyfové nákaze.

Pin It