Ostrava - V ostravsko-opavské diecézi mohou návštěvníci Noci kostelů v pátek 24. května vstoupit do 139 sakrálních staveb. Místní farníci a společenství různých protestantských církví, které se do akce zapojili, připravili pro své hosty bohatý program. V nabídce je téměř 800 položek. Na stránkách www.nockostelu.cz lze jednotlivé nabídky filtrovat podle 15 kategorií. Lidé si mohou také vybrat, zda je do kostela bezbariérový přístup nebo jestli je program tlumočený do cizích jazyků.

Pro návštěvníky, kteří se vydají poznávat místa spojená s náboženským životem místních komunit věřících, jsou připraveny přednášky, diskuze, divadelní představení, filmové a audiovizuální prezentace, kostely bude znít klasická i moderní hudba, ale bude v nich i prostor na ztišení.

Organizátoři nabízejí rovněž programy šité na míru mládeži a rodinám s malými dětmi. Na většině míst budou k dispozici komentované prohlídky a výstavy různých liturgických předmětů. V programech lze najít také tvořivé dílny i nabídku občerstvení.

Tradičně nejvyhledávanější položkou jsou netradiční nabídky. Mezi ně lze zařadit možnost výstupu na kostelní věže, prohlídku varhan, půdních prostor kostelů, ale i podzemních částí s kryptami. Oblíbené jsou také ochutnávky mešních vín.  

Otevřená krypta:

Frýdek-Místek, bazilika Navštívení Panny Marie (18.00-23.30))

Zpřístupnění krypty s ostatky utonulých poutníků, kteří v roce 1750 putovali pěšky z Tovačova do Frýdku. Těsně před cílem jejich cesty se pod nimi zřítil most přes rozvodněnou řeku Ostravici. V kryptě se nacházejí také mumifikované ostatky kněží z doby založení kostela a jsou zde rovněž pohřbeni členové šlechtické rodiny Pražmů.

Na věž kostela bude možné vystoupat:

Brušperk, kostel sv. Jiří

Český Těšín, kostel Slezské církve evangelické a.v. (kavárna ve věži)

Český Těšín – Rozvoj, evangelický kostel a.v. ČCE

Dobrá, kostel sv. Jiří

Frýdek-Místek, kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku

Jablunkov, kostel Božího Těla

Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše (přístupné 1. podlaží věže)

Ochutnávka mešních vín:

Doubrava, kostel sv. Hedviky

Frýdek-Místek, kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku

Fulnek-Stachovice, kostel sv. Kateřiny

Kravaře, kostel sv. Bartoloměje

Sviadnov, kostel sv. Jana Nepomuckého

Vítkov, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Více na www.nockkostelu.cz

 

Pin It