Ostrava - Stovka katolických a téměř čtyři desítky kostelů různých protestantských církví se v pátek 24. května zapojí do akce Noc kostelů. Program pro návštěvníky připravují jednotlivé farnosti a členové komunit různých křesťanských církví. Celkem se do programu zapojí okolo tisícovky dobrovolníků. Návštěvníci se mohou těšit na hudební produkce, výstavy, komentované prohlídky, hry pro děti, ale i ochutnávky mešních vín a další občerstvení. Noc kostelů se v ostravsko-opavské diecézi organizuje již po desáté.

V roce 2018 zaznamenali organizátoři Noci kostelů na území ostravsko-opavské diecézi 32 tisíc návštěvnických vstupů. Nejvíc lidí se přišlo podívat do frýdecké baziliky Navštívení Panny Marie, zájem byl také o nedaleký farní kostel sv. Jana Křtitele a ostravskou katedrálu Božského Spasitele. Frýdecká bazilika v letošním roce oslavuje 20 let od povýšení na baziliku minor a stejně jako v minulých letech bude během Noci kostelů zpřístupněna krypta s mumiemi zakladatelů kostela a poutníků z Tovačova, kteří se utopili v rozvodněné Ostravici v roce 1750.

Noc kostelů je iniciativou, která se zrodila v sousedním Rakousku. Ve Vídni ji zorganizovali poprvé v roce 2005. Od roku 2008 je květnová „Lange Nacht der Kirchen“ společně organizována ve všech rakouských diecézích. V roce 2009 překročila aktivita hranice Rakouska. Noc kostelů se tehdy uskutečnila v Brně a v Plzni. V roce 2010 se přidaly další diecéze včetně ostravsko-opavské. V letošním roce je ve stejném termínu 24. 5. Noc kostelů v pěti zemích najednou - v Rakousku, Jižním Tyrolsku, České republice, na Slovensku a v Estonsku.

Programy jednotlivých kostelů najdete na www.nockostelu.cz. Vstup je zdarma.

Noc kostelů v dalších evropských zemích:

Rakousko:

https://www.langenachtderkirchen.at/homegrid/

Slovensko:

www.nockostolov.sk

Estonsko:

www.kirikuteoo.ee

Jižní Tyrolsko:

https://www.langenachtderkirchen.at/dioezesen-seiten/suedtirol/programm/

 

 

Pin It