Ostrava – Na svou první návštěvu Ostravy přicestuje ve středu 10. dubna apoštolský nuncius v ČR J.E. Mons. Charles D. Balvo. Na programu má návštěvu biskupství a setkání s biskupem Mons. Františkem Václavem Lobkowiczem. V dalších hodinách bude hostem ostravského Telepace, které provozuje vysílání křesťanské televize Noe. Odpoledne se Mons.  Balvo zúčastní konference křesťanských médií. V Ostravě jednají zástupci televize Noe, radia Proglas, Katolického týdeníku, redaktoři časopisů IN a Tarsicius a také tvůrci internetového portálu Signály.cz.

Program návštěvy apoštolského nuncia Mons. Charlese D. Balva v Ostravě:

10:30 přivítání na biskupství

10:40 setkání s biskupem Lobkowiczem

11:20 Telepace - prohlídka budovy 

12:00 modlitba Anděl Páně a mše svatá – přímý přenos televize Noe

14:00 vystoupení v pořadu Živě s Noe

14:40 beseda (přednáška) se zástupci médii v sále na biskupství

Charlese Daniela Balva jmenoval papež František apoštolským nunciem v České republice 21. září 2018. Jeho předchozím působištěm byla Keňa, ovšem nechybí mu již ani zkušenost z působení v ČR; působil zde jako rada Apoštolské nunciatury.

Předchůdcem arcibiskupa Balva v úřadu apoštolského nuncia v ČR byl Mons. Giuseppe Leanza, který byl na tento post jmenován 15. září 2011. Funkci opustil v roce 2018 kvůli dovršení limitního věku 75 let.  

Papežský nuncius je reprezentantem Svatého stolce, který je akreditován v hostující zemi jako velvyslanec a udržuje zde oficiální styky se Svatým stolcem. Nuncius je dnes zpravidla vysílán jen do zemí, které se řídí usnesením Vídeňského kongresu z roku 1815, podle něhož se papežský vyslanec stává tradičně a automaticky i doyenem diplomatického sboru, tj. plní funkci čestného mluvčího a „prvního mezi rovnými“ v rámci společenství velvyslanců. Požívá tedy stejné pozice jako velvyslanci jiných států, včetně diplomatické imunity.

Foto: Martina Řehořová/Člověk a víra

Pin It