OstravaNeváhat, odhodit ostych a strach a následovat příklad tří králů. Stejně jako dávní mudrcové z východu darovali to nejcennější, co měli, tisíce dobrovolníků a nezištných dárců přispěly „svými dary“, ať už vlastním volným časem, odhodláním nabídnout pomoc, nebo přímým finančním příspěvkem, aby přinesly naději lidem v nouzi.

Tradiční Tříkrálová sbírka, která otevírá nový rok a během níž se v prvních dvou lednových týdnech vydají do ulic tisíce malých králů, letos v ostravsko-opavské diecézi překonala hranici 18 mil. Kč. Na území Moravskoslezského kraje a na Jesenicku její výnos činil 18 686 139 Kč, což je oproti loňskému roku nárůst o více než 800 tis. Kč.

„Nejštědřejší dárci byli letos na Hlučínsku a dále tradičně na Opavsku, Frýdecko-Místecku a Ostravsku, kde výnos sbírky vystoupal nad 2 mil. Kč. Největším ,skokanem' se stala Charita sv. Martina z Malé Morávky s nárůstem vykoledované částky o 17 %,“ upřesňuje koordinátor pro ostravsko-opavskou diecézi Martin Hořínek, který dodal, že se díky obrovskému nasazení koledníků a štědrosti dárců povedlo zase o kousek posunout historické maximum vykoledované částky. Do koledování se letos zapojilo přes 3 tisíce kolednických skupinek.

„Ukazuje se, že lidé v naší diecézi mají srdce na svém místě a jsou schopni něco udělat pro druhé,“ hodnotí průběh sbírky její hlavní koordinátor pro ostravsko-opavskou diecézi. „Pozitivní je také to, že i v průběhu sbírky jsme navyšovali počet pokladniček o dalších téměř 100 ks na celkový počet 3108, což potvrzuje zájem a ochotu lidí se do novoroční koledy zapojit,“ dodal Martin Hořínek.

Získané finance podpoří 75 konkrétních projektů jednotlivých oblastních Charit a pomohou např. v péči o seniory, osoby bez přístřeší, lidi v závěrečném stádiu života, duševně nemocné, v pečovatelských a ošetřovatelských službách nebo matkám v tísni. Čtyři pětiny z výnosu sbírky zůstanou v regionu, kde byly vykoledovány, desetina pomůže v zahraničí a pět procent jde na celostátní projekty. Zbývajících pět procent pokrývá režii sbírky. Podrobný přehled využití je k dispozici na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz.

Mimo darů do kasiček koledníků, kteří se již teď připravují na jubilejní 20. ročník Tříkrálové sbírky 2020, je možné pomáhat i v průběhu roku. Přispět lze na sbírkový účet číslo 66008822/0800 u České spořitelny nebo formou dárcovské SMS na číslo 87 777, a to jednorázově SMSkou ve tvaru DMS KOLEDA 30, 60 nebo 90, případně celoročně – každý měsíc lze tři krále obdarovat pomyslným darem do kasičky zadáním zprávy ve tvaru DMS TRV KOLEDA 30, 60 nebo 90.

Přehlednou tabulku výsledků Tříkrálové sbírky najdete na webu https://www.trikralovasbirka.cz/vysledky/

Text: Sylva Lejsková, Diecézní charita ostravsko-opavská

Foto: Pavel Siuda

 

Pin It