Pustevny - Zážitek z výstupu nad koruny stromů si mohou od středy 16. ledna dopřát turisté na Pustevnách. Tento turisticky atraktivní vrchol Beskyd má novou zajímavost - stezku v korunách stromů se 135 metrů dlouhým lanovým himalájským chodníkem, skleněnou vyhlídkou (tzv. skywalkem) a 22 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Stezka Valaška je postavena na lesních pozemcích, v majetku ostravsko-opavského biskupství, které do stavby investovalo 35 milionů korun.

Celkové náklady na realizaci projektu jsou ještě o patnáct milionů vyšší. Biskupství začalo se společností Beskydská Panoramata, která se do stavby pustila, spolupracovat ve chvíli, kdy již byla část stezky rozestavěná. „Do rozběhnutého projektu Stezky Valaška jsme jako hlavní investor vstoupili na konci roku 2017. Rozhodli jsme přijmout nabídku a vstoupit do projektu, který zapadal do našeho portfolia investic v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl pomocný biskup Martin David.

Při rozhodování hrála roli především skutečnost, že se konstrukce stavby nachází na lesních pozemcích Biskupských lesů a také edukativní charakter stezky. „Zaujalo nás, jak je stezka vestavěna do přírody s minimálním zásahem do lesního porostu. Dalším důležitým důvodem pro investici bylo, že se jedná o projekt poznávací a vzdělávací, který může být pro dospělé i pro děti příležitostí zajímavým způsobem se podívat do přírody,“ dodal biskup Martin s tím, že se nabídka vzdělávacích aktivit bude v lokalitě postupně rozšiřovat.

Návštěvníci Stezky Valaška se první den provozu ocitli ve skutečném ledovém království, které umocňovala všudypřítomná mlha. Přestože nebylo z vyhlídky nic vidět, lidé si procházku užívali. „Je to nádherné. Ta zima je takové pohlazení na duši, že vás to nabije takovou pozitivní energií, nevadí, že není modrá obloha, ta bílá zima je úžasná,“ uvedla jedna z prvních návštěvnic stezky Lenka Kopřivová z Hranic na Moravě. Na Pustevny se chystá přijít znovu. „Dneska to byla taková zkušební jízda, určitě se sem vrátíme,“ dodala.

Pětatřicetimilionová investice byla společnosti Beskydská Panoramata s.r.o., která je vlastníkem a provozovatelem stezky, poskytnutá jako zápůjčka. Investované peníze by se biskupství měly vrátit do deseti let a současně také zúročit. Hlavním zdrojem příjmu bude výtěžek ze vstupného. Provozovatelé Stezky Valaška věří tomu, že tuto novou atrakci navštíví ročně tisíce lidí. Na Pustevny se totiž během roku vypraví až 400 tisíc turistů.

Nemusí jít jen o přání. Podobné stezky se nacházejí také v dalších turisticky vyhledávaných lokalitách v České republice i na Slovensku a o návštěvníky zde nouzi nemají. Při porovnání cen vstupného navíc Stezka Valaška vychází nejlevněji. Dospělý zaplatí za procházku v nadmořské výšce 1 099 m.n.m jen 195 korun. Děti a důchodci nad 65 let mají lístek za 150 korun a rodina se dvěma dětmi si může pořídit zvýhodněnou vstupenku za 490 korun.

Fotogalerie: pátek 11. 1. 2019

Foto: Mons. Martin David

Fotogalerie: středa 16. 1. 2019

Foto: Pavel Siuda

Pin It