Ostrava – Zcela zaplněná katedrála Božského Spasitele v Ostravě přivítala v sobotu 23. září sochu Panny Marie Fatimské, která od poloviny září putuje po diecézích a poutních místech naší vlasti. Mši svatou, při níž byla ostravsko-opavská diecéze zasvěcena Panně Marii, celebroval biskup František Václav Lobkowicz společně s pomocným biskupem Martinem Davidem. Koncelebrovalo s nimi třicet kněží.

U příležitosti stoletého jubilea od zjevení Matky Boží třem portugalským pasáčkům připomněl biskup František Václav Lobkowicz blížící se výročí od stržení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Proti obnovení sloupu se postavila pražská radnice podpořena tisíci podpisy, přestože pro jeho znovupostavení stála petice s třemi tisícovkami podpisů. „Teď to neprošlo, ale kdo říká, že to neprojde příště. Uděláme v diecézi podpisovou akci a nasbíráme sto tisíc podpisů. Maria řekla, že její Neposkvrněné srdce zvítězí,“ prohlásil biskup Lobkowicz a podotkl, že za 100 let zde dnešní odpůrci Mariánského sloupu nebudou, ale Panna Maria tady bude. „My v Ostravě obnovený Mariánský sloup máme a nikomu to nevadí,“ dodal biskup Lobkowicz, který společně s přítomnými věřícími zasvětil ostravsko-opavskou diecézi Panně Marii.

Po bohoslužbě přišli lidé uctít sochu Panny Marie Fatimské a ostatky dětských pasáčků Jaciny a Františka Martových, kteří byli svatořečeni papežem Františkem letos v květnu. Následoval modlitební program, který moderoval biskupský vikář pro pastoraci P. Vít Zatloukal. Zazněly modlitby za mládež, modlitby matek, modlitby za povolání a modlitby společenství seniorů. Od 14.00 hodin se přítomní spojili v modlitbě svatého růžence. K stále plné katedrále promluvil Mons. Pavel Dokládal z Česko-moravské Fatimy v Koclířově na téma „Fatima, naše naděje“. Pro nepřízeň počasí prošlo procesí se sochou Panny Marie vnitřkem katedrály. Den s Pannou Marií Fatimskou završilo svátostné požehnání.

Foto: Pavel Zuchnický

Pin It