Ostrava – Skupina iráckých křesťanů, která od roku 2016 žije na severní Moravě, navštívila v úterý 23. 5. biskupa Františka Václava Lobkowicze. Rodiny, které do České republiky přesídlily v rámci projektu nadace Generace 21, doprovodil duchovní správce farnosti Český Těšín Mons. Jan Svoboda.

„S otcem biskupem jsme hovořili o aktuální situaci Iráčanů, o jejich práci, škole, kamarádech a jejich adaptaci na české prostředí,“ uvedla Kateřina Černohorská ze společenství, které ve farnosti Iráčanům pomáhá. Skupina křesťanů se účastní katolických bohoslužeb v Českém Těšíně a každý čtvrtek má tzv. Irácké společenství. „Mají možnost sdílet své potřeby, navazovat užší přátelství, rozvíjet svou víru, učit se české modlitby, české křesťanské písně a český jazyk obecně,“ dodala Černohorská. Na společenství si iráčtí křesťané také pouštějí filmy NET FOR GOD, vytvořené komunitou Chemin Neuf v arabštině s českými titulky.

Biskup František se od rodin dozvěděl také o obtížích, které je při pobytu v naší zemi provázejí. Patří mezi ně zejména porozumění českému jazyku, který je obtížný zvlášť pro rodiče, a nutnost práce pro ženy, které v zemi původu nikdy nepracovaly. Současně je trápí také slabé finanční zabezpečení. Rodiny iráckých křesťanů aktivně spolupracují se Slezskou diakonií a s diakonií ČCE, které nadále poskytují hlavní podporu v jejich integraci a osobní doprovázení.

Další informace o aktivitách společenství a osobní příběhy Iráčanů najdete zde.

Skupina iráckých křesťanů s českými přáteli na návštěvě u biskupa Františka Václava Lobkowicze. Foto: Pavel Siuda

Pin It