Dolní Životice – Do farnosti Dolní Životice budou vráceny dvě sochy andělů, které byly 18. 2. předány rakouskými kriminalisty do České republiky. Diecézní konzervátor P. Rudolf Kopecký dřevořezby odevzdá v pondělí 9. 3. duchovnímu správci farnosti Dolní Životice P. Janu Kučerovi.

Sochy andělů byly ukradeny v roce 2000 z kaple v Dolních Životicích. Na konci roku 2014 je objevila rakouská policie v soukromé sbírce sběratele v Rakousku. Po dohledání původního majitele byly sochy vráceny na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen. Uměleckých předmětů, které byly ukradeny v kostelích, se podaří najít jen minimum. Ročně se do vlasti vrací z Rakouska pět až šest uměleckých děl.

Dřevěné sošky, části výzdoby kostelů a liturgické předměty umělecké hodnoty, se začaly masivně ztrácet na začátku 90. let 20. století. Na vykrádání kostelů se zaměřily zlodějské gangy, které dokázaly především v pohraničních oblastech západních a severních Čech kostely doslova vybílit. Umění minulých generací se prostřednictvím překupníků dostalo do zahraničních soukromých sbírek.

Kostely jsou dnes oproti situaci v 90. letech podstatně lépe zabezpečeny proti krádežím. Při opravách kostelů se vždy pamatuje také na vybavení elektronickým bezpečnostním systémem. Podle sdělení rakouských kriminalistů v posledních letech výrazně poklesl zájem sběratelů o umělecké předměty sakrálního charakteru. Černý trh je nasycen a předměty jsou prakticky neprodejné.

Pin It