zvonyDobraDobrá – Farnost v Dobré u Frýdku-Místku završila několikaleté úsilí o obnovu kostela pořízením tří nových zvonů. V sobotu 13. 12. je požehná biskup František Václav Lobkowicz. Mše svatá začíná v 10.30 hodin. Nové zvony se jmény Svatý Jiří, Svatý Antonín a Panna Maria nahradí ve věži tři kovové zvony odlité ve Vítkovických železárnách v roce 1920.

„Během 1. světové války byly postupně odvezeny z kostela tři původní zvony. Dva v roce 1916 a třetí v roce 1917,“ uvedl duchovní správce farnosti Dobrá P. Bohumil Vícha s tím, že kovové bezejmenné zvony nahradily rekvírované zvony na dlouhá léta. Po opravě kostela se farníci rozhodli, že si za peníze ušetřené z nedělních sbírek koupí zvony nové. „Na malém zvonu se nám dvakrát za sebou utrhlo srdce, proto jsme po dokončení oprav rozhodli, že necháme odlít tři nové zvony,“ dodal kněz.

nove zvonyDobraZvony dostaly jména podle zasvěcení kostelů, které farnost Dobrá spravuje. Svatý Jiří dostal jméno podle farního kostela, Svatý Antonín podle dřeveného kostelíka na Prašivé a Panně Marii je zasvěcena kaple v Nižních Lhotách. Všechny tři požehná v sobotu 13. 12. biskup František Václav Lobkowicz. Nazmar nepřijdou ani tři plechové zvony, které se při instalaci nových z věže sundají. „Bylo nám líto zvony dávat do šrotu, proto jsem je nabídnul farnostem v českých diecézích, zda by pro ně nenašly využití,“ uvedl farář Bohumil Vícha.

Na odpovědi nemusel dlouho čekat. První zareagovala farnost Liběšice v litoměřické diecézi. „Jejich kostel nemá od války žádný zvon a na odlití nového nemají peníze. Klidně by si v Liběšicích vzali všechny tři, ale ozvaly se ještě další farnosti v královéhradecké diecézi, které se o naše zvony podělí,“ dodal Bohumil Vícha. Střední zvon poputuje do Komárova u Horní Rovně a malý do Dobrušky. Farnosti, které si zvony z Dobré pověsí na věže svých kostelů, k nim dostanou i elektrické motory, které zajišťují jejich rozhoupání.

Motory byly ve věži kostela měněny před dvaceti lety a novým uživatelům ještě dobře poslouží. K novým zvonům zvonař Josef Tkadlec z Halenkova na Vsetínsku dodal nové, tzv. lineární motory. Tento nejmodernější systém věrně napodobuje rozhoupávání zvonu lidskýma rukama.

Na smímku P. Bohumil Vícha u formy nového zvonu ve zvonařské dílně Josefa Tkadlece v Halenkově na Vsetínsku.

Více fotografií najdete zde.

Pin It