BSVaclava2013Starý Jičín - Mládež z okolí Starého Jičína, farnost Starý Jičín, Charita Nový Jičín a Orel Starý Jičín-Vlčnov uspořádají v sobotu 27. září již 22. ročník Běhu sv. Václava. Jako každý rok odstartuje tento 4,5 km dlouhý závod u Oční studánky a po jeho skončení bude sloužena mše sv.

 

Start: Oční studánka
Cíl: kostel sv. Václava ve St. Jičíně (4,5 km)

8.30-9.30 – prezentace (Oční studánka)
10.00 –start chlapci, muži
10.05 – start dívky, ženy
12.15 – vyhlášení vítězů před kostelem sv. Václava
13.00 – Mše svatá

Běžecké kategorie:

chlapci: do 10 let, 11 – 13 let, 14 – 18 let,
muži: 19 – 40 let, 41 a více let,
dívky: do 10 let, 11 – 13 let, 14 – 18 let,
ženy: 19 – 40 let, 41 a více let.

Ubytování z pátku na sobotu je zajištěno v orlovně v Loučce. V případě zájmu kontaktujte Marka Glogara 736 700 387. Startovné: děti 20,-Kč, dospělí 40,-Kč.

Bližší informace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; www.beh.kvalitne.cz

 

Historie Běhu sv. Václava sahá do roku 1992, kdy místní známý sportovec – maratónský běžec Karel Ligocki – začal o závodu pro všechny věkové kategorie uvažovat a postupně se mu podařilo pro tento nápad nadchnout společenství mládeže farnosti Starý Jičín a blízkého okolí. V porovnání s dnešní realitou je s podivem, že hlavním problémem nebyl v začátcích akce nedostatek finančních prostředků, ale spíše velký krok do neznáma, který učinilo přibližně 15 mladých lidí s průměrným věkem 16 roků, a z toho vyplývající nedostatek zkušeností s pořádáním podobných akcí.

 

Než byl slavnostně odstartován 1. ročník Běhu sv. Václava, bylo potřeba vymyslet obecně uznávaný název závodu. K tomu se jevilo ideální spojení místního patrona, kterému je zasvěcen farní kostel – sv. Václav. Jako příhodné datum pro pořádání závodu byla vybrána sobota před farní poutí. Je potřeba uvést, že celá akce měla vždy velmi pevnou oporu a pochopení u místního starojického faráře, i když za existenci závodu už ve farnosti působili tři kněží, a s rozvojem potřeb také u obecního úřadu.

 

Po všech začátečních problémech byl nakonec v září roku 1993 odstartován 1. ročník Běhu sv. Václava. Na start prvního ročníku přišlo kolem 50 běžců. V posledních letech se závodu pravidelně účastní okolo 150 běžců.

 

Po samotném závodě, jež startuje u místního poutního místa „Oční studánky“, vede přes Starý Jičín a kolem hradu na Starém Jičíně a má cíl u kostela, probíhá vždy vyhlašování výsledků a na něj navazuje slavnostní mše svatá ve farním kostele. Účastníci akce mají rovněž zajištěn oběd a následně navazuje vždy nějaký odpolední program. Ten je každý rok jiný, takže od vzniku akce to bylo např. odpoledne v tělocvičně, prohlídka hradu, hry pro děti, posezení pro dospělé nebo večerní taneční zábava.

 

Převzato z: http://beh.mypage.cz/

 

 

Pin It