Poslední zprávy

 

Staré Hamry – V neděli 12. července se konala pouť v kostele sv. Jindřicha u přehrady Šance ve Starých Hamrech. Při této pouti se měly znovu žehnat obnovené korouhve za účasti místeckého děkana P. Daniela Víchy. Kvůli opět zpřísněným epidemiologickým opatřením bylo žehnání zatím odsunuto na neurčito. Nicméně pouť se konala a mši svatou celebroval farář z Ostravice P. Andrej Slodička, který má kostel ve Starých Hamrech pod svou správou.

Slezská Ostrava - Již tradiční pouť k Panně Marii Karmelské přichystala na 15. a 16. červenec farnost Moravská Ostrava v kostele tohoto patrocinia ve Slezské Ostravě. Během jedné ze mší bude možné získat i novokněžské požehnání.

Guty - První kamiony s trámy na stavbu repliky kostela Božího Těla v Gutech u Třince již vyložily na místě staveniště svůj náklad. Po třech dnech práce tesařů z firmy Papšík jsou na místě vidět obrysy stěn kostela včetně hlavního vchodu. Hrubá stavba včetně šindelové střechy má být hotová do konce letních prázdnin. Dál se bude pokračovat na interiéru, jehož podoba se ještě hledá. 

 

Vidly – Nové ubytování v Jeseníkách s romantickým názvem Chata LYRA je připraveno přijmout první hosty. Ve čtvrtek 2. 7. LYRU v malé obci Vidly požehnal biskup Martin David. Do nádherné přírody si může přijet odpočinout až 10 lidí, pro které jsou připraveny čtyři pokoje, kuchyň spojená se společenskou místností a venkovní posezení.

Opava - Vtěsnat týden do jednoho dne letos museli organizátoři 13. ročníku pěší pouti z Opavy na Velehrad. Kvůli doznívající pandemii koronaviru se poutníci místo šlapání kilometrů krajinou Slezska a Moravy, vydali v pondělí 6. července na autobusový zájezd. Na autobusovou pouť se přihlásilo dvakrát více lidí než šlo v minulých letech pěšky. Celkem jich bylo 170.

 

Jeseníky – Biskup Martin David ve čtvrtek 2. 7. odpoledne požehnal za vzdáleného hřmění bouřky nový kříž na vyhlídce Solná. U slavnosti se sešli lesníci z lesní správy Vrbna, vedení Biskupských lesů a další hosté.

Ostrava - Centrum pro rodinu a sociální péči z. s. připravilo na letošní prázdniny Letní soutěž pro rodiny. Ve spolupráci s firmou Kilpi, která se věnuje výrobě outdoorového a sportovního oblečení, nabízí hodnotné ceny z její produkce.  K účasti v soutěži stačí vyrazit na rodinný výlet, vyfotit se, a snímek s popisem navštíveného místa vložit na Facebook Centra pro rodinu. Výhry budou vítězům předány na festivalu „Fandíme rodině“ v sobotu 19. září 2020.

Frýdek-Místek – VOX ORGANUM, spolek pro varhanní a duchovní hudbu, pořádá již 3. ročník prázdninových koncertů Půlhodina s varhanami. Koncerty budou probíhat každou neděli v 16.00 v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku.

Ostrava – Bohoslužby v katolických kostelích už budou vypadat jako před pandemií koronaviru. O návratu k liturgické praxi před zavedením omezení rozhodli v úterý 7. července biskupové na plenárním zasedání na Velehradě. Zrušení všech opatření však neplatí plošně. „Omezující opatření je třeba nadále respektovat tam, kde je místní civilní autority vyhlásí z důvodů většího výskytu onemocnění,“ uvádí ve svém prohlášení ČBK.

 

Diecéze – Svátek Cyrila a Metoděje si v neděli 5. 7. připomněli na několika místech v diecézi. Slavilo se například v Hostašovicích, ve farnosti Tísek nebo u kaple sv. Cyrila a Metoděje na Bílé v části Hlavatá.