Poslední zprávy

Rýmařov/Vidly -  Dvě zrekonstruované fary na Rýmařovsku a dvě lovecké chaty u Vrbna pod Pradědem jsou nabízeny Biskupstvím ostravsko-opavským k rekreačním pobytům. Prohlédnout si interiéry nabízených nemovitostí, jejich vybavení a zjistit cenu za nocleh lze nyní na novém webu www.apartmanyutrojice.cz. Pod názvem „Apartmány u Trojice“ jsou tyto čtyři rekreační objekty nabízeny také formou tištěného letáku.

Ostrava – K celostátní akci Do kostela na kole se již několik let přidává také farnost Moravská Ostrava. V neděli 20. 9. tedy nenastoupili do svých aut, ale sedli na kolo, aby se po mši svaté vydali na okruh, který pro ně opět připravili manželé Porubovi.

Diecéze – Uprostřed měsíce se ještě před dalšími opatřeními kvůli Covid-19 uskutečnilo hned několik poutí.  V neděli 13. 9. na Cvilíně a v Hradci nad Moravicí a v pondělí 14. 9. na Javorovém vrchu.

Velehrad - V sobotu 3. října 2020 budou na Velehradě připomenuty tři výroční události letošního roku – 70 let od Akce K („kláštery“), 30 let od návštěvy sv. Jana Pavla II. a 10 let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka, SJ. V poutním areálu bude zároveň požehnána pamětní deska k připomínce likvidace zdejší řeholní komunity v rámci zmíněné Akce K, k níž došlo 13. dubna 1950. Součástí pamětního víkendu bude též mše svatá a dvě hudební akce.

Nikdo nemůže říci: „Ježíš je Pán,“ jedině v Duchu svatém.“ (1 Kor 12, 3b). 

Boha je možné najít (Iz 55, 6). Bůh je blízký všem, kdo ho vzývají (Ž 145, 18). Žít s Kristem je cestou i cílem života (Flp 1, 21. 23).

Když si tyto myšlenky osvojíme, když je budeme uskutečňovat, tak v dnešním evangeliu objevíme velikost Božího srdce: „Chci však i tomuhle poslednímu dát jako tobě.“ (Mt 20, 14). To nás může přivést k tomu, že Boží myšlenky se stanou našimi myšlenkami a Boží cesty našimi cestami. Protože budeme mít Boha v sobě!

Hať u Hlučína - Na modlitební bdění před vystaveným relikviářem s ostatky bl. Richarda Henkese zve v neděli 20. září farnosti Hať u Hlučína. Začátek je v kostele sv. Matouše v 19.00 hodin. Farníci si chtějí touto duchovní aktivitou připomenout 1. výročí od blahořečení kněze, který během 2. světové války působil právě na Hlučínsku.

V neděli 13. září 2020 byl Pánem života a smrti povolán na věčnost P. Pavel Jagoš, rodák z Karviné, jenž svůj kněžský život prožil v olomoucké arcidiecézi. Rozloučení s ním se uskuteční při mši svaté v úterý 22. září od 15.00 ve farním kostele v Lipově a poté bude jeho tělo uloženo do rodinného hrobu na místním hřbitově.

Hukvaldy - Přírodní amfiteátr v oboře Hukvaldy, který využívají umělci během letních festivalů, prošel za poslední rok radikální proměnou. Biskupství ostravsko-opavské, které je vlastníkem rozsáhlého lesoparku, se rozhodlo areál z roku 1949 nahradit moderním zázemím pro účinkující i diváky. Investici ve výši 6,4 mil. korun podpořil 2 mil. dotací Moravskoslezský kraj. Amfiteátr měl premiéru v pátek 4. září při zahájení Festivalového podzimu. 

Řepiště – Šestnáct měsíců se věřící v Řepištích na Frýdecko-místecku scházeli při nedělních bohoslužbách v sále obecní restaurace U Máně. Dřevěný kostel zasvěcený sv. Michaelovi archandělovi během rozsáhlých oprav však zestárl o desítky let. Při dendrochronologickém průzkumu se totiž zjistilo, že obsahuje trámy pokácené v roce 1424. Pravděpodobně zde však stál ještě daleko dříve. Obec si totiž letos připomíná 750 let od svého vzniku.

Zlaté Hory - Poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor mělo v sobotu 19. září přivítat poutníky z Česka, Polska i Německa. Tradiční Pouť národů, která se slaví od vysvěcení poutního místa v roce 1995, se však letos neuskuteční. Po zvážení rizik spojených s šířením nemoci Covid-19 se na zrušení společné pouti dohodli představitelé ostravsko-opavské a opolské diecéze.