Poslední zprávy

Přestože mě láká věnovat se tématu „sporu a ne malé hádky“ (Sk 15, 2), neboť je nám to blízké a v dnešních novinách by byly z toho bombastické titulky, je pro nás mnohem důležitější souvislost tohoto textu (a celého, nejen uvedených slov ) s ostatními nedělními čteními.

Praha - Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.

Ostrava – Zahájení mezinárodního křesťanského festivalu Slezská lilie letos kopíruje start programu Noci kostelů. Před katedrálou Božského Spasitele v Ostravě bude v 18.00 hodin připraveno hlavní podium pro první účinkující festivalu.

Hradec nad Moravicí - Mozartovou korunovační mší „Krönungmesse“ oslaví farnost Hradec nad Moravicí 425. výročí posvěcené kostela sv. Petra a Pavla. Jubilejní koncert je naplánován na sobotu 4. června v 17.00 hodin. Dílo předvede sbor Rastislav z Blanska pod vedením Jaroslava Martináska a hudebnicí ze skupiny Czech Virtuosi.

Ostrava – Biskup Martin David, apoštolský administrátor diecéze připojil svůj podpis k diecézní syntéze, která je shrnutím diecézní fáze synodálního procesu. Do definitivní podoby syntézy byly v uplynulých dnech zapracovány připomínky ze závěrečného synodálního setkání, které proběhlo na biskupství a v ostravské katedrále v neděli 1. května 2022. Biskup David při tomto setkání poděkoval všem zúčastněným a připomenul, že je to proces, který není ukončený, ale má dále v našich farnostech a společenstvích pokračovat. „Stále máme být společenstvím učedníků, které je na cestě spolu s Kristem,“ řekl biskup.

Diecéze – V týdnu 7. - 15. 5. proběhl již 14. ročník Týdne pro rodinu. Pro letošní rok bylo vybráno motto Rodina - tým pro život. Po celé České republice se konalo nespočet akcí zaměřených na rodinu. Také Centrum pro rodinu a sociální péči z Ostravy nezahálelo.

Jeseník – Apoštolský administrátor biskup Martin David sloužil 14. 5. mši svatou u hrobky Vincenze Priessnitze, zakladatele lázeňství na Jesenicku, v rámci oslav 200 let od založení Priessnitzových lázní v Jeseníku.

Ostrava – Svatodušní vigilii s arcibiskupem Janem Graubnerem prožijí v sobotu 4. června členové duchovního společenství Eucharistická hodina. Pouť mužů a žen, kteří se dobrovolně zavázali alespoň půl hodinu týdně věnovat adoraci a dobrovolné službě ve formě pomoci nemocným, ve farnosti nebo v rodině, začíná v 15.00 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě.

Praha - Poloviční ceny Biblí a Nových zákonů v praktickém středním, malém i kapesním formátu nabízí organizátorům Noci kostelů Česká biblická společnost. Výhradní vydavatel českého ekumenického překladu Písma dodá knihy za dotované ceny těm zájemců, kteří si je objednají do 10. června, na který letos připadá akce Noc kostelů. V nabídce jsou také drobné tituly za pár korun s biblickými citáty i ukrajinské překlady Nového zákona a evangelií.

Frýdek Místek – Na evangelizačním víkendu se ve Frýdku-Místku podílely všechny tamní církve. Pod názvem Boží město nabídly přednášky i přímluvnou modlitbu. „Chceme, aby to byl Boží festival plný lásky, radosti a života,“ předznamenal atmosféru dvoudenní akce Braňo Letko – zpěvák Lámačských chval na úvod programu v pátek 13. května. Zapadající slunce ozařovalo bílé věže baziliky i přilehlé paneláky a park pod zámkem zaplnily dvě řady stánků církví přítomných ve městě. Někdo připravil kávu a sladké, jiní hry pro děti nebo Bible. Opodál stál modlitební karavan s nabídkou přímluvné modlitby a parkem zněly chválové písně i svědectví o Božím působení v životě lidí. K Lámačským chválám se ať už modlitbou nebo chvilkovým poslechem z lavičky přidalo zhruba na dvě stě lidí.