Modleme se, aby zvítězila bratrská harmonie a pokojná cesta dialogu mezi národy v oblasti Afrického rohu, zejména Etiopie.

Dramatické hodiny se odehrávají v Addis Abebě, kde pokračuje diplomatické úsilí o dosažení příměří. Po vyhlášení výjimečného stavu pokračuje úsilí o dosažení zprostředkování. Mezinárodní společenství se obává, že se Etiopie změní v nový Afghánistán. Situace dospěla tak daleko, že některé západní země evakuují zaměstnance velvyslanectví. Cizincům je doporučováno, aby zemi opustili. Papež František k tomu říká: „Se znepokojením sleduji zprávy z oblasti Afrického rohu, zejména z Etiopie, kterou již více než rok otřásá konflikt, jenž si vyžádal mnoho obětí a způsobil vážnou humanitární krizi. Vyzývám všechny, aby se modlili za národy, které jsou tak těžce zkoušeny, a znovu vyzývám, aby zvítězila bratrská harmonie a pokojná cesta dialogu.“

V Etiopii, která se zmítá v konfliktu, jenž začal v neklidném Tigrajském státě a trvá již téměř rok, není klid. Etiopské úřady vyhlásily výjimečný stav poté, co Lidová fronta za osvobození Tigraje prohlásila, že ovládla dvě strategická města a zvažuje postup směrem k hlavnímu městu Addis Abebě. Informovala o tom oficiální média dva dny poté, co premiér Abiy Ahmed vyzval své krajany, aby se chopili zbraní na obranu proti povstalcům.

Křesťanství v Etiopii sahá až do prvního století našeho letopočtu a díky této dlouhé tradici je Etiopie mezi zeměmi subsaharské Afriky jedinečná. Křesťanství v této zemi se dělí na několik skupin, z nichž největší a nejstarší je etiopská ortodoxní církev Tewahedo (přibližně 40 milionů věřících). Další v pořadí jsou různá protestantská církevní společenství, která zahrnují 13,7 milionu Etiopanů. Je zde také poměrně početná Etiopská katolická církev východního obřadu (9 biskupů a 539 kněží) a římští katolíci.

Pin It