Za uzdravení ran způsobených válkami a terorismem
– ať Duch daruje pokoj celému světu a uzdraví rány zasazené válkou a terorismem, zejména ty, které v poslední době postihly nevinné obyvatelstvo v Londýně. Modleme se za oběti a příbuzné.
V srdci Londýna, na mostě zvaný London Bridge, bílá dodávka vjela do zástupu lidí. Pak z ní vystoupili teroristé a začali dlouhými noži útočit na náhodně kolemjdoucí. Odtud se přesunuli o kousek dále, na tržnici zvanou Borough Market. Zde vtrhli dovnitř a pobodali další náhodné návštěvníky. Velmi brzy se dostavila policie a všechny tři útočníky zastřelila. Policie informovala o sedmi bezprostředních obětech na životě, z nichž byl jeden Kanaďan a jeden Francouz. Zraněných bylo několik desítek. Představitelé muslimů v Británii tento útok ostře odsoudili, navíc vedení Muslimské rady zahájilo kampaň ve všech britských mešitách, aby co nejdříve rozšířilo svůj plán, jak muslimové sami mají čelit terorismu. Největší počet obětí islámského terorismu ve světě mají sami muslimové.
Kořeny vnímání tzv. svaté války v islámu jsou historické. Korán obsahuje verše z Mekky a z Mediny. V těch prvních je Mohamedova řeč velmi otevřená, mluví o lásce, o židech i křesťanech jako o přátelích a o Bohu blízkému lidem. Jde tedy o duchovní poselství, které je smířlivé a vstřícné. Když ovšem Mohamed opustí Mekku a zakládá Medinu, dochází ke změně. Z duchovního vůdce se stává hlava státu, voják a politik. Tři čtvrtiny dnešního Koránu jsou verše z Mediny, které vybízejí k válce, násilí a k boji proti křesťanům. Bohužel tento směr nakonec zvítězil.
Většina muslimů jsou lidé otevření, toužící po míru. Ideologie představovaná ve školních učebnicích je však radikální, stejně tak i kázání v mešitách neustále burcují. Umírněný islám je z ideologického hlediska hereze a jeho přívrženci nemají hlas. Moc je v rukou těch, kdo jsou přesvědčeni, že hlásají ortodoxii a pravdu. „K opravdovému zamezení barbarství těch, kdo rozdmýchávají nenávist a podněcují násilí, je třeba provázet generace a umožňovat jim dozrát, aby odpovídaly na paličskou logiku zla trpělivým růstem v dobru. Vést mladé lidi, kteří by jako dobře zasazené stromy, zakořeněné v půdě dějin a rostoucí k Nejvyššímu vedle druhých, jednoho dne proměnili ovzduší kontaminované nenávistí na kyslík bratrství“ (papež František na Mezinárodní mírové konferenci, Káhira – Egypt, 28. 4. 2017).