Ostrava – Dva letní měsíce jsou za námi a čtenářům se v těchto dnech dostává do rukou nové vydání Diecézního zpravodaje OKNO. Najdete v něm pozvánky na připravované akce, ale také informace o tom, co se ve farnostech a diecézi událo během prázdnin.

V Hradci nad Moravicí se radují z toho, že se jejich rodák stal salesiánem. Jakub Honěk složil své první sliby ve Zlíně v sobotu 17. srpna. Ve stejný den posvětil pomocný biskup Martin David nový oltář, obětní stůl i ambon v kostele Všech svatých ve Vlčovicích na Novojičínsku. Jen o den dřív požehnal frýdecký děkan Mons. Rudolf Sikora náměstí bl. Karla I. Rakouského v Horních Tošanovicích.

Během letních měsíců se v Klimkovicích pracovalo na rekonstrukci kostelní věže. Dominanta města se již pár století naklání stejně jako známá zvonice v italské Pise. Zřícení ji však nehrozí, nejméně 200 let ji podepírá ji mohutný pilíř. Při poslední opravě v roce 1968 do věže ukryli klempíři z Hlučínska tři schránky se vzkazy pro budoucí generaci. Jednu napsal i tehdejší duchovní správce P. Miloslav Pilch.

S novým školním rokem je k dispozici také další pokračování materiálu pro malá společenství s názvem „Ve škole Ježíšově“. Tentokrát jsou rozjímání připravena na téma „Křesťan ve světě“.

Na 20. diecézní pouť ministrantů se mohou těšit chlapci i děvčata, kteří se ministrováním podílejí na liturgii. Letos jsou zváni do obory Hukvaldy. Program začíná v sobotu 12. října v 10.00 hodin. Více na www.ministranti.doo.cz.

U příležitosti 120. výročí posvěcení kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívozu, představujeme místní farnost. V neděli 11. srpna oslavili zdejší farníci společně s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem také 25. výročí od příchodu řádu paulínů do této ostravské farnosti.

Jako téma čísla jsme zařadili článek o rakouském knězi, který je populární tím, že se vyzná v bylinkách a míchá z nich léčivé likéry. V OKNĚ přinášíme rozhovor s P. Joe Eglem, který působí již 20 let ve vorarlberské horské obci Gaschurn.

V rubrice „Evangelizace“ si můžete přečíst cestopis z cyklopouti „Po stopách P. Richarda Henkese, SAC“, kterou ve dnech 1. až 7. srpna absolvovalo v sedlech svých kol 11 cyklopoutníků. Mezi nimi byl také svinovský farář P. Jan Larisch, ThD., který o zážitcích z pouti připravil do zpravodaje článek.

Mezi „Osobnosti víry“ jsme zařadili františkánského kněze Faustyna Felixe Herrmanna OFM, který žil v letech (1887 až 1956) a část svého kněžského života prožil jako misionář mezi Japonci na ostrově Sachalin.

Foto: Pavel Siuda

Pin It