Previous Next Play Pause
Eucharistické dny 2019 v katedrále v Ostravě
Přihlašování na Noc kostelů 2019
Kalendárium roku 2019
Diecézní pouť do Říma u příležitosti 30. výročí svatořečení sv. Anežky České

Holčovice – Pohraniční farnost Holčovice na Krnovsku navštívil v neděli 11. 9. biskup František Václav Lobkowicz. Místní komunita věřících čítající okolo čtyř desítek farníků biskupa přivítala v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie, který byl postaven před 240 lety.

„Je to poprvé v dvacetileté historii diecéze, kdy k nám zavítal biskup,“ uvedl místní duchovní správce P. Pavel Zachrla, který v Holčovicích působí sedmým rokem. „V některých farnostech byl za těch dvacet let víckrát. My jsme si řekli, že i naše malé farní společenství je schopno pastýře k sobě pozvat a také on má lidem v pohraničí co říct,“ dodal duchovní správce. Výročí posvěcení kostela se stalo vhodnou příležitostí k pozvání.

„V obci stávaly původně tři kostely, dva evangelické a jeden katolický. Zůstal už jen katolický, ty dva prošly v minulosti demolicí jako nevyhovující. Také z našeho kostela mělo být skladiště hnojiv. Proto vnímáme dnešní výročí jako něco výjimečného, že kostel zůstal zachován,“ řekl farář Zachrla.

Nejméně deset let se farníci ve spolupráci s biskupstvím a obcí snaží značně zchátralý objekt opravit. „Probíhají záchranné práce, které se snaží dát kostel do pořádku. Proinvestovaly se už tři miliony korun. Máme opravenou střechu. Nyní nám obec pomohla s přípravou projektové dokumentace na další fáze oprav. Tento rok je rozjetá akce na odvodnění kostela. V místě kde kostel stojí, je obrovské množství vody, která podmáčí zdi, jsou plesnivé a obrostlé mechem,“ popsal kněz situaci stavby dokončené v roce 1776.

Pin It