Previous Next Play Pause
Adventní duchovní obnovy: kde se letos ztišit před svátky Božího narození?
Čas pro naslouchání i modlitbu: Večery milosrdenství v Ostravě
Nikdo nechce být osamělý kůl v plotě. „Vstaň a choď“ vybírá na velké auto na Doniu a zve na benefiční koncert Hany Fialové
Spouštíme projekt Varhany pro Ostravu. Dejme ostravské katedrále nástroj, na jaký čeká už 140 let

ivancena2012Ivančena – Skauti z celé České republiky zamíří v sobotu 21. dubna na pietní místo Ivančena na Lysé Hoře, aby zde uctili památku skautů, kteří byli za odbojovou činnost popraveni nacisty na sklonku 2. světové války. Symbolem nezdolnosti vlasteneckých ideálů se stala kamenná mohyla, kterou skauti desetiletí budují. Také letos organizátoři vyzývají účastníky výstupu, aby si s sebou do batohu přibalili kámen, který na mohylu vloží. Skauty na jejich pouti doprovodí ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, který bude na Ivančeně v 11.00 hodin sloužit mši svatou.

Pro stovky skautů, světlušek i vlčat je každoroční výstup na Ivančenu příležitostí k uctění skautských hrdinů i oslavě svátku sv. Jiří, který je jejich patronem. Právě v den skautského svátku 24. 4. 1945 byli skauti zapojeni do odboje na Ostravsku popraveni na židovském hřbitově v Polském Těšíně. Na místě jejich tragického skonu se uskuteční pietní akt již v pátek 20. 4. v 16.00 hodin. Zastřeleni zde byli Vladimír Čermák, Vladimír Pach, Otto Klein, Quido Němec, Milan Rotter. Gestapo zde až do 27. 4. popravilo více než sto českých a polských vlastenců. Mezi zavražděnými bylo celkem osmnáct členů Odboje slezských junáků, který se zformoval na konci roku 1943.

Přátelé popravených skautů své mrtvé kamarády na Ivančeně poprvé uctili 6. října 1946. Tehdy u vztyčeného kříže nechali v lahvi vzkaz, aby skauti nosili na památku svých bratrů kameny ze svých domovů. Z přinesených kamenů se během desetiletí vytvořila mohyla, jejíž obsah by se vešel na korby 23 nákladních aut. Každoroční výstup na Ivančenu neskončil ani po zrušení Junáka v roce 1948. Lidé přicházeli stále i v době totality. Během politického uvolnění v roce 1968, kdy došlo v Československu na krátkou dobu k obnově skautingu, se pietní akce zúčastnilo přes tisíc účastníků. Když komunisté v roce 1970 činnost Junáka opět zakázali, znepříjemňovali vždy okolo svátku svatého Jiří výstup na Ivančenu příslušníci Veřejné bezpečnosti.

Od roku 1990 je Ivančena cílem skautů z celé České republiky. Někteří z nich se vydávají na místo již o den dříve, aby si prověřili své dovednosti a přenocovali v přírodě. Většina účastníků však dorazí do Beskyd až v sobotu 21. 4. ráno. Program začíná v 9.00 hodin nástupem na louce na Hradové nad hotelem Petra Bezruče pod Lysou Horou. V 9.10 startuje bojová hra pro účastníky výstupu, která bude skauty provázet po celé turistické trase k Ivančeně. V 10.50 hodin je pro mladí děti u kamenné mohyly připraven dětský ceremoniál. V 11.00 hodin bude mši svatou na mýtině nedaleko Ivančeny sloužit duchovní rádce skautů v ČR ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Ve 12.00 hodin začíná hlavní ceremoniál u mohyly pod náčelníka Marka Baláše - Čičy.

Více o historii i současnosti Ivančeny najdete na www.ivancena.cz.

Pin It