Previous Next Play Pause
Únorové OKNO: příběhy kancléře biskupství i nemocniční kaplanky
Co nás v diecézi čeká v první půlce roku 2023
Modlitba za volbu diecézního biskupa

str0mcasopisOlomouc – Cyrilometodějská pouť na Velehradě se stala místem, kde si mohli čtenáři poprvé prolistovat nový křesťanský časopis pro seniory. Nové periodikum dostalo název „STROM barvy života“ a je obsahově zaměřený především na čtenáře zralého věku. „Mohlo by se zdát, že v době elektronických médií je pošetilé vydávat časopis tištěný na papíře. Přesto si myslíme, že je lepší vzít si do rukou na dotek příjemný a lehký časopis a jít si číst do křesla, na lavičku nebo na zahrádku, než vzít do náruče počítač a chtít dělat totéž,“ obhajují myšlenku vydávat nový časopis jeho tvůrci, kteří se rekrutovali z Centra pro rodinu při olomouckém arcibiskupství.

A proč křesťanský časopis? Protože náš národ i Evropa vyrostli na křesťanském základě a hodnotách a tyto hodnoty mají trvalou platnost i dnes. Časopis STROM barvy života nechce být ani odbornou duchovní revuí ani  konkurencí nějakého jiného křesťanského periodika. Chce být křesťansky orientovaným časopisem, kde si každý pro sebe najde něco zajímavého ke čtení. Ať už je to rozhovor s osobností duchovního, společenského, kulturního nebo politického života, zamyšlení nad aktuálními tématy, věcmi výjimečnými, ale i všedními, články o dětech a vnoučatech, o vztazích mezi lidmi, o tom jak prožívat aktivně zralý věk či jak si udržovat svěžest fyzickou i duševní.

Projdeme se společně po známých i méně známých poutních místech Čech a Moravy, podíváme se, co je nového v zahradě, truhlíku či květináči, a zeptáme se odborníka co dělat v problémech, které nám někdy život připraví, či jak jim předcházet. Nezapomeneme na vašeho domácího mazlíčka a nabídneme něco dobrého pro všední i sváteční stůl. A k tomu jako třešnička na dortu nějaké to životní moudro, přísloví, pranostika, křížovka a špetka humoru, který je kořením života a neměl by nikdy chybět. To a mnohé další bude ke čtení a zamyšlení v novém časopise STROM barvy života.

Časopis STROM barvy života bude vycházet jako dvouměsíčník. Cena ročního předplatného je 234 Kč i s poštovným a balným. Jedno číslo vyjde čtenáře na 39 korun. Objednat si jej můžete poštou, telefonicky či e-mailem na adrese redakce: Nakladatelství Strom, Střední Novosadská 4, 779 00, Olomouc, tel.: 775 705 350, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stránky časopisu: http://www.casopisstrom.cz

Úryvek z rozhovoru s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

TATÍNEK JE PRO MNE VZOREM DODNEŠKA

Kdo a kdy vás vlastně přivedl na myšlenku stát se knězem?

Na myšlenku stát se knězem mně přivedl, doufám, Pán Bůh. Ale ptáte-li se na nějaký vzor, pak to byl kněz, který chtěl ze svého povolání odejít. Když ale prožil nějaký čas se zlobivými žáky náboženství, rozhodl se změnit svůj úmysl a zůstat.

Vaše dětství - jistě nebylo jednoduché. Váš otec bojoval za války v zahraniční armádě, po osvobození byl za statečnost režimem ještě trestán; čím pro vás byl váš otec? Jaký měl na vás vliv?

Tatínek pro mne byl hrdina a válečník, předmět mé dětské fantazie. Myslím, že jeho vliv byl rozhodující, protože je pro mne vzorem dodneška.

V poslední době se stále více hovoří o stárnoucí populaci. V době kultu mládí paradoxně přibývá starých lidí. Jak se k této situaci staví církev?

Církev je součástí společnosti, v popisu práce má pamatovat na potřeby starých lidí. Máme se tedy o seniory starat, ale církev také musí trochu varovně zvednout prst k mladé generaci – to, že je mladých lidí stále méně, není jen otázka ekonomická, ale i etická.

 

Pin It