Previous Next Play Pause
Světové dny mládeže 2023: Češi míří do Porta a ostravsko-opavské autobusy se plní
Také v letošní postní době se budou věřící modlit křížovou cestu mimo kostely
Modlitební výzva biskupa Martina pro postní dobu
Nabídka duchovních obnov pro postní dobu
Co nás v diecézi čeká v první půlce roku 2023
Ostrava – Prezident republiky Václav Klaus předal v pondělí 1.2. nejvyšší státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka Mons. Josefu Veselému. Slavnostnímu předání na ostravské Nové radnici však předcházely dramatické chvíle. Osmdesátiletý emeritní děkan opavského děkanátu Mons. Josef Veselý po příchodu do budovy radnice zkolaboval. Díky poskytnutí včasné první pomoci náhodnými svědky události a péči zdravotníků rychlé záchranné služby, mohl otec Josef Veselý absolvovat slavnostní ceremoniál v zasedací místnosti zastupitelstva města Ostravy.

Mons. Josef Veselý byl oceněn prezidentem Řádem Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy  za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva již k datu státního svátku 28. 10. 2009. Zdravotní stav však otci Veselému neumožnil cenu osobně převzít. Kancelář prezidenta republiky rozhodla zcela výjimečně cenu udělit při prezidentově návštěvě Ostravy.  „Tady zde přítomnému člověku, kterého si nesmírně vážíme za to, co v minulosti prožil a co pro nás udělal, se naprosto originálním způsobem uděluje nejvyšší státní vyznamenání na ostravské radnici. Chci vám moc poblahopřát a poděkovat za to všechno, co jste pro nás udělal,“ řekl prezident Václav Klaus při předání Řádu TGM.

„Chtěl bych poděkovat panu prezidentovi. Pro mě je to pozornost nejen k mé osobě ale i pozornost k církvi. Dobře víte, že to co jsem prožil já, prožili stovky kněží a laiků a mnozí se z kriminálu nevrátili,“ řekl otec Veselý, který se přítomným svěřil se třemi tajemstvími svého života. „Když se zavřely fakulty a odvelely nás 14. 9. 1950 do PTP. Jistě to bylo nepříjemné, ale první tajemství mého života bylo v tom, že po 19 letech na hodinu a den jsem 14. 9. přistupoval k oltáři. To druhé je spjato s dnešním dnem. Já jsem si to neplánoval, že to bude tady v Ostravě. Právě tyto dny mně připomínají, jak jsem byl před 49 lety zatčen a přivezen do Ostravy a tady odsouzen jako vlastizrádce. Bolelo nás to. Když mi dnes pan prezident dal toto vyznamenání , jako by chtěl říci - nebyli jste vlastizrádci, ale už tenkrát vám šlo o dobro pro naši zem.  To třetí tajemství - jistě ten kriminál, byl jakási propast, odloučení. Na druhé straně, tam vznikly básně, které jsem si všechny pamatoval a odnesl si je domů,“ řekl otec Veselý, který předal prezidentu Václavu Klausovi sbírku svých básní, které vznikaly právě v sobě jeho věznění.

Pan prezident po moudrých slovech otce Josefa Veselého zalitoval, že při předávání státních vyznamenání nesmí oceněný promluvit. „Budeme se nad tím muset zamyslet,“ řekl na závěr krátké slavnosti Václav Klaus. Otci Josefu Veselému k ocenění popřál také primátor města Ostravy Petr Kajnar a biskup František Václav Lobkowicz. Ještě předtím, než si otce Veselého znovu převzali do péče zdravotníci, stihli jen zasypat otázkami přítomní novináři. „Hlavně pište pravdu,“ apeloval na ně kněz, který prožil více než čtyři roky v komunistických vězeních. Za mřížemi vznikly jeho první básně a ve vězení ve Valdicích přijal tajně 8. 12. 1962 kněžské svěcení. Po propuštění své kněžství tajil a chodil do práce. Do duchovní správy nastoupil až v roce 1970 v Ludgeřovicích, když po všech těch nejistotách dostal státní souhlas k výkonu duchovní služby. Deset let pak působil v Budišově nad Budišovkou. V roce 1981 přišel do Opavy.  Nejdříve působil v Opavě-Jaktaři a pak v centru Opavy u Panny Marie, kde byl 18 let děkanem.  V roce 2001 obdržel Mons. Josef Veselý cenu Petra Bezruče za celoživotní básnické dílo. V roce 2005 mu byla udělena cena za duchovní literární činnost. V červenci roku 2009 oslavil životní jubileum 80 let.

 

Rozhovor s Mons. Josefem Veselým z prosincového vydání diecézního zpravodaje OKNO.

Pin It